Rīgā «Mercury» balvas nominants - britu mūziķis «Ghostpoet»

FOTO: Publicitātes foto

Ekspresīvs minimālisms, elektroniska izsmalcinātība un dziesmas ar vieglu nolemtības pieskaņu – britu mūziķis Ghostpoet, īstajā vārdā Obaro Ehimive, arī savā ceturtajā albumā «Dark Days & Canapes» palicis uzticīgs deviņdesmito gadu Bristoles skanējumam, un mūzikas melomāni klātienē to varēs izbaudīt īpaši intīmā koncertā mūzikas namā «Daile» piektdien, 16. februārī. Šī būs Ghostpoet atgriešanās Latvijā – 2015. gadā viņa uzstāšanās Positivus festivālā daudzu mūzikas apskatnieku acīs bija viens no lielākajiem un saviļņojošākajiem festivāla pārsteigumiem. Iesildīs - grupa «Ezeri».

«Ghostpoet» mūziku raksturo alternatīvs skanējums, kurā savijas hiphopa, soulmūzikas un džeza elementi, atmiņas par deviņdesmito gadu pankroku un triphopu, radot drosmīgu un eksperimentālu spriedzi, kas «Ghostpoet» atnesusi jau divas nominācijas prestižajai «Mercury» balvai. «Ghostpoet» nebaidās pārsteigt, savā mūzikā skart eksistenciālas un aktuālas tēmas, kā arī nevairās no aktuāliem sociālpolitiskiem jautājumiem, tostarp meditēt par saspringto emigrācijas krīzi, izdegšanu no pārslodzes un cilvēka spēju atrast sevi ikdienas skrējienā. Viņa mūzikā ik pa brīdim ieskanas brīdinošas un pat apokaliptiskas intonācijas, un britu izdevums The Guardian viņa jaunāko albumu raksturo ar vārdiem «šis ir depresīvs laiks, kad būt dzīvam».

Tomēr, lai arī ierakstos «Ghostpoet» skan nedaudz distancēti, pat atsvešināti, ar nepārtraukti klātesošu urbānas melanholijas sajūtu, savās performancēs kopā ar grupu skanējums mainās. Tas iegūst gluži jaunu, pārliecinošu dimensiju, kas aizrauj un notur uzmanību līdz pēdējai izskanējušajai notij. Elektroniskās mūzikas elementi ir «Ghostpoet» daiļrades sirdspuksti, savukārt niansētās un nedaudz psihodēliskās melodijas nodrošina tās asinsriti. Noteikti nevar nepieminēt arī «Ghostpoet» vokālo sniegumu – ne īsti dziedot, ne īsti repojot, viņš nospriego nervus, līdz tie vibrē līdzi mūzikai, kamēr skaņa iestiepjas dvēseles dziļumos.

FOTO: Publicitātes foto

Mūziķis savā būtībā, dzejnieks pēc aicinājuma, kā arī viens no laikmetīgās Londonas oriģinālākajiem komponistiem ar neparasti asu izpratni par lietu kārtību – «Ghostpoet» mūzika nesaudzīgi ieskicē ikdienu, vienlaikus paverot pavisam jaunas tās dimensijas. Ne velti jau viņa debijas albums Peanut Butter Blues & Melancholy Jam tika nominēts Mercury balvai, gluži tāpat kā trešais albums Shedding Skin. Jaunākais ieraksts nācis klajā tikai pirms mēneša, taču jau tagad izpelnījies atzinīgas mūzikas kritiķu atsauksmes visā pasaulē par spīti savai esamībai ārpus jebkāda žanra ierāmējuma. Kā rakstīja žurnāls Rolling Stone, «Ghostpoet pamanās būt divējāds: aicinošs un konfrontējošs; pārdomāts un neskaidrs; spožs un nenovērtēts».

Biļetes www.bilesusserviss.lv.

Uz augšu