Naftas cenas piedzīvo strauju kritumu. Kāpēc?

FOTO: SCANPIX/REUTERS

Pagājušajā nedēļā naftas cenas pasaules tirgū sasniedza augstāko līmeni vairāk nekā trīs gadu laikā, radot zināmu izbrīnu analītiķos. Savukārt kopš pagājušās nedēļas beigām tirgū vērojama strauja cenu lejupslīde, vēsta ASV medijs «CNN Money».

ASV vieglās WTI markas jēlnaftas cena pirmdien samazinājās par vairāk nekā 10% - līdz aptuveni 66,5 dolāriem par barelu. Pagājušajā nedēļā WTI naftas cenas bija pieaugusi līdz aptuveni 73 dolāriem par barelu.

Tikmēr «Brent» jēlnaftas cena tirdzniecībā Londonā nokritās par vairāk nekā 6%, pirmdien noslīdot zem 76 dolāru par atzīmes, salīdzinot ar vairāk nekā 80 dolāru par barelu līmeni pagājušajā nedēļā.

Pēdējās dienās vērojamais naftas cenu kritums galvenokārt skaidrojams ar Saūda Arābijas un Krievijas pausto nodomu palielināt naftas ieguves apjomu, tādējādi mazinot bažas par naftas piegādēm pasaules tirgū.

Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) pašreizējās naftas ieguves kvotas ir spēkā kopš pagājušā gada.

22.jūnijā Austrijas galvaspilsētā Vīnē gaidāma OPEC dalībvalstu un Krievijas pārstāvju sanāksme, kurā varētu tikt lemts par naftas ieguves palielināšanu.

Vēlmi palielināt naftas ieguvi OPEC galvenokārt skaidro ar nepieciešamību kompensēt piegāžu samazinājumu, ko rada Venecuēlas naftas nozares sabrukums, un negatīvo ietekmi, ko radījis ASV lēmums piemērot Irānai sankcijas pēc ASV izstāšanās no Irānas kodolvienošanās.

Uz augšu