P, 26.09.2022.

Saeimai izskatīšanā trešajā lasījumā nodos likumprojektu, kas ierobežo olšūnu ziedošanu

LETA
Saeimai izskatīšanā trešajā lasījumā nodos likumprojektu, kas ierobežo olšūnu ziedošanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izskatīšanai trešajā lasījumā nodod likumprojektu par grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz virkni izmaiņu, tostarp aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas.

Pievienota 1.-5. rindkopa

Lēmums atbalstīt grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā virzīšanu trešajā lasījumā tika pieņemts vienbalsīgi. Par likumprojektu Saeima balsos nākamnedēļ, 21.jūnijā.

Šodien gan deputāti sēdē neatgriezās pie jautājuma par aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas, bet nobalsoja par diviem priekšlikumiem, kas saistīti ar regulējumu, kas paredz vienota dzimumšūnu reģistra darbošanos no 2019.gada 1.jūlija. Deputāti arī nobalsoja par Veselības ministrijas priekšlikumu, ka mākslīgās apaugļošanas klīnikām, kad sāks darboties vienots dzimumšūnu reģistrs, sistēmā būs jāievada arī vēsturiskā informācija par klientiem.

Kā sacīja par likumprojektu atbildīgais referents Vitālijs Orlovs (S), viņa «iekšējā pārliecība» ir, ka aizliegums vērsts uz sievietes veselību, bet nav saistīts ar to, ka deputāts būtu kategoriski pret to, ka sieviete ar savu ķermeni var rīkoties, kā grib.

Orlovs neuzskata, ka, Saeimai pieņemot grozījumus, kas paredz aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, tiktu ierobežotas sieviešu tiesības.

Vienlaikus deputāts atzina, ka pastāv iespēja, ka šī norma tās pieņemšanas gadījumā tiks apstrīdēta Satversmes tiesā (ST). «Mēs varam pafantazēt, ka, ja gadījumā Saeima atbalstīs, bet būs kāda sabiedriskā organizācija vai sieviete, kura uzskata, ka ar šo likumu pārkāptas viņas privātās tiesības, pastāv iespēja doties uz ST un apstrīdēt šo normu,» sacīja politiķis.

Marta sākumā komisija bija nolēmusi virzīt izskatīšanai galīgajā lasījumā parlamentā Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kas aizliegs ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm. Tomēr vēlāk komisija nolēma turpināt diskusijas šajā jautājumā.

Komisija jau iepriekš vairākkārt spriedusi par šo jautājumu, turklāt šo likumprojektu Saeima iepriekš vairākas reizes izslēdza no sēdes darba kārtības, kā arī lēma pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

Plāni aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas iepriekš raisījuši vairākas protesta akcijas pie parlamenta ēkas. Protesta akcijas rīkotāji uzsvēruši, ka informācija par piketa norises datumu tiks precizēta, tiklīdz tā būs pieejama. Vienlaikus piketa organizatori gatavi rīkot arī jaunus protestus, ja Saeima šo «pretrunīgo un nepamatoto aizliegumu» centīsies ieviest likumā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu