Pastāv četru krāsu pases: kāda ir to nozīme?

ilustratīvs attēls

FOTO: unsplash.com

Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc dažādu valstu pilsoņu pases ir noteiktā krāsā? Kāpēc britu pases ir sarkanas un kāpēc pasaulē ir tikai dažu krāsu pases?

Nepastāv oficiāls likums, kas noteiktu, kādā krāsā ir jābūt konkrētas valsts pasei, taču visas pases pasaulē ir vai nu zilas, sarkanas, zaļas, vai melnas. Tāpat nepastāv noteikumi, kas ierobežotu pases krāsu toņkārtas. Tomēr populārākie ir tieši tumšie toņi. Pastāv spēcīgi ģeogrāfiski, politiski un pat reliģiski iemesli, kāpēc valsts ir izvēlējusies konkrētās krāsas pasi. Lielākoties tāpēc, ka pases krāsa atspoguļo nācijas identitāti, vēsta «news.com.au».

Zilā krāsa

Zilas krāsas pase ir Austrālijai, ASV, Kanādai, Honkongai un daudzām Āfrikas valstīm, kā arī nācijām Klusajā okeānā. Zilā krāsa esot vienojoša jaunajām pasaules valstīm šajos reģionos. Austrālija izvēlējusies tumši zilu nokrāsu, bet citas valstis, piemēram, Fidži, – gaišāku zilo toni. ASV savas pases krāsu pēdējo reizi mainījušas 1976. gadā, pārejot no zaļās uz zilo krāsu, kas redzama arī valsts karogā.

Sarkanā krāsa

Šī pases krāsa ir ļoti populāra Eiropā. Daudzi uzskata, ka Burgundijas sarkanais tonis būtu saistāms ar komunistisko vēsturi. Tomēr tagad šis tonis tiek saistīts ar Eiropas Savienību (ES). Visās ES valstīs, izņemot Horvātiju (kas izvēlējusies pasi ļoti tumšā zilā tonī, gandrīz melnā) pilsoņu pases ir sarkanā krāsā. Lielbritānija decembrī paziņojusi, ka mainīs pases krāsu no Burgundijas sarkanā toņa atpakaļ uz zilo. Simboliski atzīmējot izstāšanos no ES. Premjerministre Terēza Meja savulaik teikusi, ka «ikoniski» zilais esot «britu neatkarības un suverenitātes izpausme». Turcija savu zilās krāsas pasi nomainījusi uz Burgundijas sarkano, tādējādi paužot «cerību iestāties ES». Pati ietekmīgākā esot sarkanās krāsas un tieši Vācijas pase.

Zaļā krāsa

Ēģiptei, Indonēzijai, Vjetnamai, Meksikai, Nigērijai, Zimbabvei un Ziloņkaula krasta nācijām ir zaļas pases. Dažās valstīs, piemēram, Saūda Arābijā, Marokā, Pakistānā un Burkinafaso šai krāsai ir reliģiska nozīme. Korānā islāmticīgajās valstīs zaļā krāsa tiek saistīta ar paradīzi. Šī krāsa redzama arī daudzu islāma valstu karogos, piemēram, Afganistānas un Irānas.

Melnā krāsa

Mazāk populāra pasēm ir melna krāsa. Tādas lieto Palestīnas teritorijās un Jaunzēlandē, kur šai krāsai ir nacionāla nozīme. Tā pauž nacionālo identitāti. Melnu krāsu izmanto arī diplomātu pasēm. Dažviet pastāvot arī baltas pases. Indijā baltas pases tiek izsniegtas valdības amatpersonām.

Uz augšu