PTAC: Pērn pieaugums bijis visās nebanku patērētāju kreditēšanas jomās (1)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova / LETA

Pagājušajā gadā pieaugums bijis visās nebanku patērētāju kreditēšanas jomās, aģentūrai LETA atzina Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

«Apkopotie dati par 2017.gadu parāda vairākas svarīgas tendences, piemēram, to, ka aizvien ir vērojams tirgus pieaugums visās nebanku patērētāju kreditēšanas jomās - gan ātro kredītu, gan līzinga, gan patēriņa kredītu jomā. Ir vairākas pozitīvas tendences, tomēr ir pasliktinājusies situācija dažu kredītu veidu pagarināšanas ziņā,» informēja centrā.

Tāpat PTAC norādīja, ka 2017.gadā galvenā centra finanšu pakalpojumu uzraudzības prioritāte bija pārbaudīt, kā pirms kredīta piešķiršanas nebanku kreditētāji vērtē patērētāju spēju atmaksāt kredītus un atbilstoši pārbaužu datiem visiem pārbaudītajiem kreditētājiem tika konstatētas problēmas.

Plašāk par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgu tiks stāstīts preses konferencē, kas notiks trešdien, 23.maijā, plkst.11 Ekonomikas ministrijas 224.telpā, Brīvības ielā 55, Rīgā, II ieeja.

Preses konferencē PTAC direktore Baiba Vītoliņa informēs par galvenajiem secinājumiem attiecībā uz nebanku kreditēšanas tirgus darbību un patērētāju situāciju 2017.gadā, par PTAC veikto uzraudzības darbību rezultātiem, konstatētajiem pārkāpumiem un secinājumiem, pārbaudot patērētāju maksātspējas vērtēšanas procesu pirms kredīta piešķiršanas, kā arī par PTAC apstiprinātajām jaunajām vadlīnijām kredītu devējiem, patērētāju spējas atmaksāt kredītu novērtēšanai.

Iepriekš PTAC informēja, ka 2017.gadā un šogad PTAC īsteno finanšu pakalpojumu uzraudzības projektu ar mērķi pārbaudīt licencēto patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju darbības atbilstību normatīvo aktu prasībām un faktiski īstenoto praksi atbilstoši izstrādātajai maksātspējas izvērtēšanas iekšējai kārtībai, izvērtējot patērētāju spēju atmaksāt kredītu.

Projektā līdz šim veiktas klātienes pārbaudes pie 16 kredītu devējiem, pārbaudot 152 kredītu lietas, kurās lēmumi par kredīta izsniegšanu pieņemti 2017.gada martā. Pārbaudes veiktas kompānijās «Finanza», «Minicredit», «Moda kapitāls», «Via SMS», «Creamfinance», «IPF Digital Latvia», «Greencredit», «Nordic Finance», «DSA Invest», «Aizdevums.LV», «ExpressCredit», «Inbank Līzings», «Mogo», «Money Express Credit», «Vita Credit» un «Best Līzings». PTAC projekta gaitā konstatēja lielākus vai mazākus pārkāpumus visiem 16 kredītdevējiem.

Tostarp 55 gadījumos no 152 kredītu lietām izsniegti kredīti ar tādiem maksājumiem, kādus patērētājs, visticamāk, nevarētu atmaksāt, ņemot vērā viņa ienākumus. Tādējādi konstatēts, ka kreditētāji neievēro pašu iekšējās procedūras un tajās noteiktās pieļaujamo ikmēneša kredītsaistību attiecības pret ienākumiem.

«Patērētājam ar ienākumiem 750 eiro mēnesī piešķirts 300 eiro aizdevums ar atmaksu vienā maksājumā, lai gan kredītdevēja rīcībā bija informācija, ka patērētāja esošo ikmēneša kredītsaistību maksājumi ir 1524,21 eiro. Tāpat patērētājam ar 258,94 eiro ienākumiem izsniegts aizdevums ar atmaksu vienā maksājumā 300 eiro,» informēja PTAC.

PTAC arī secinājis, ka 23 gadījumos no 94 kredītlietām, kurās aizdevuma summa bija virs 427 eiro, kredītdevēji nav pārliecinājušies par patērētāja ienākumu patiesumu, piemēram, nav pieprasīti ienākumus apliecinoši dokumenti un nav pārbaudīts patērētāja ienākumu apmērs, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datu bāzē. «Patērētājam izsniegti aizdevumi par lielām summām, piemēram, 1000 eiro, 1200 eiro, 1500 eiro un 3400 eiro, nepārliecinoties par kredīta pieteikumā norādīto ienākumu patiesumu. Pārsvarā kredītdevēji paļāvušies uz iepriekšējo sadarbību un ņēmuši vērā faktu, ka šie patērētāji jau vairākkārt ir ņēmuši aizdevumu un laicīgi ir to atmaksājuši,» atzina PTAC.

Tāpat konstatēti 17 gadījumi, kad, pieņemot lēmumu par aizdevuma piešķiršanu, kredītdevēji bija ņēmuši vērā patērētāja norādītos papildu jeb neoficiālos ienākumus, kuri nav dokumentāri apliecināti. Vienā gadījumā arī konstatēts, ka patērētājam izsniegts aizdevums, balstoties tikai un vienīgi uz galvotāja ienākumiem, kuri turklāt nav bijuši dokumentāri pierādīti.

PTAC arī informēja, ka šogad aprīlī apstiprinātas jaunas «Vadlīnijas patērētāju spējas atmaksāt kredītu novērtēšanai kredītu devējiem, kas sniedz kreditēšanas pakalpojumus patērētājiem». Tās nosaka, ka patērētāju kreditētājiem būs dziļāk un detalizētāk jāpārliecinās par patērētāja spēju atmaksāt kredītu, neparedzot iespēju paļauties uz nepārbaudītu informāciju par patērētāja ienākumiem, kad kredīta summa būs 200 eiro un vairāk iepriekšējo 427 eiro vietā.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Svarīgākais
Uz augšu