Dugas radars ir iespaidīgs 150 metrus augsts un puskilometru garš PSRS slepenais militārais objekts, kas kopš pabeigšanas 1976. gadā izraisīja traucējumus radio, televīzijas un aviācijas sakaros visā pasaulē. Šā radara darbības mērķi vēl joprojām ir noslēpumainības plīvuros tīti. Oficiālā versija - laicīgi brīdināt par ballistisko raķešu palaišanu no Amerikas. Tautā saukts par «Krievu dzeni», radars izplatīja signālu, kas atgādināja asus, periodiskus klauvējienus un bija uztverams radioaparātos. Vēl no bērnības atceros radioaparāta frekvenču pogas rullēšanu pa diapazoniem un klausīšanos dažādajās dīvainajās un šausminošajās skaņās, ko starp pasaules radiostacijām izdvesa radio. «Krievu dzenis», kura izdoto trokšņu ierakstus var atrast Youtubē, bija viens no šo skaņu radītājiem.
Pastāv vairākas sazvērestības teorijas, ka Dugas radars patiesībā bija PSRS zinātnisks rīks, ar kuru ietekmēt cilvēku prātus un kontrolēt laika apstākļus. Arī tāda, ka Černobiļas sprādziens patiesībā bija amerikāņu izraisīta operācija, lai sabojātu radaru. Šā vai tā, Padomju Savienība šā objekta pastāvēšanu slēpa - kartēs šī vieta tika atzīmēta kā pionieru nometne.
Izbraukšanas kontrolpostenī jāapmeklē telpa, kurā, nostājoties pie arhaiska paskata radiācijas mēraparāta, ir iespējams pārbaudīt, vai neesi apsmērējies ar radiācijas putekļiem. Iedegas lampiņa «čisto» (tīrs), un eju ārā. Nav gan skaidrs, kā būtu jārīkojas, ja iedegtos lampiņa «netīrs», - istabā nav personāla, kas to piefiksētu vai kā citādi reaģētu.
Netālu esošais Oranes ciemats ir tieši ārpus slēgtās zonas, tāpēc tas nekad netika evakuēts, kaut līdz reaktoriem vien 45 kilometri. Toreiz ciema iedzīvotāji bija pārsteigti par pēkšņo smagās tehnikas, autobusu un cilvēku virzīšanos no Černobiļas un uz to. Ciemu ieskāva armijnieku telšu nometnes.