VDK izpētes komisija valdībā iesniegs gala ziņojumu par VDK dokumentu publiskošanu

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka / LETA

Valsts drošības komisijas (VDK) zinātniskās izpētes komisija rīt, 31. maijā, Ministru kabinetā iesniegs pabeigto gala ziņojumu par VDK dokumentu publiskošanu, sacīja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

Pievienota 4. un 5. rindkopa

Viņš apgalvoja, ka iepriekš solītais gala ziņojums ir pabeigts, taču tam pāris nedēļas varētu būt piešķirts ierobežotas pieejamības statuss. Komisija izveidojusi grafiku VDK dokumentu publicēšanai vairāku gadu garumā, taču tas ir tikai rekomendējošs, norādīja Kangeris.

Pēc viņa teiktā, šodien komisijas pārstāvji vēl runās ar Izglītības un zinātnes ministrijas un Tieslietu ministrijas pārstāvjiem, lai apspriestu «problēmu» saistībā ar VDK dokumentu publiskošanu. Komisijas ieskatā, dokumentu publiskošanu iespējams sākt šī gada jūlijā.

Tāpat Kangeris informēja, ka 13.jūnijā Jūrmalā norisināsies konference par komisijas darbu.

Komisijas sekretāre Elīza Nikola Svežicka aģentūru LETA informēja, ka Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pētnieku darba grupas vadītāju Solveigu Krūmiņu-Koņkovu par valsts noslēpuma sevišķās atļaujas saņemšanu informējis vien 25.maijā. Savukārt 28.maijā SAB pētnieci informēja, ka atkļaujas kopskaitā deviņiem komisijas pārstāvjiem dažādu iemeslu dēļ tiks izsniegtas vien 31.maijā.

Svežicka skaidroja, ka bez šīm atļaujām pētnieki apkopotos datus nevar izmantot ārpus SAB biroja datoriem. Līdz ar to VDK zinātniskās izpētes komisijas gala ziņojumā nebūs iekļauti SAB telpās veikto pētījumu dati.

Kā ziņots, komisijai savs darbs jābeidz šogad, līdz 31.maijam izskatīšanai Ministru kabinetā iesniedzot ziņojumu par izpētes rezultātiem un ieteikumiem. Satversmes aizsardzības birojs (SAB) iepriekš bija paudis šaubas, vai komisija spēs noteiktā termiņā izvērtēt VDK nodarīto kaitējumu Latvijai un tās iedzīvotājiem, ņemot vērā, ka tikai pavisam nesen komisijas pētnieki saņēmuši pielaidi darbam SAB telpās ar VDK dokumentiem.

Savukārt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē 18.aprīlī izskanēja secinājums, ka laika ierobežojumu dēļ bijušās Valsts drošības komisijas (VDK) dokumentus nebūšot iespējams pagūt publiskot līdz 13.Saeimas vēlēšanām oktobrī.

Reizē tika pieļauta iespējamība, ka likuma grozījumi, kas paredzēs bijušās VDK dokumentus publiskošanu, varētu tikt pieņemti pašreizējā Saeimas sasaukuma laikā. Komisija konceptuāli atbalstīja to, ka darba grupa sāk izstrādāt attiecīgā normatīvā akta grozījumus. Dokumentu publiskošanas apjomu plānots noteikt, ņemot vērā arī bijušās VDK materiālu zinātnisko pētnieku gaidāmo atzinumu.

Darba grupas vadītājs, parlamenta deputāts Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) apstiprināja, ka pirms parlamenta vēlēšanām tie nebūs pieejami, jo tas nav iespējams laika ziņā.

Tāpat ziņots, ka darba grupas ziņojumā norādīts, ka, ja bijušās VDK zinātniskās izpētes komisija rekomendētu publicēt VDK informatoru kartotēkas, tad būtu publicējami arī tur minēto personu vārdi un uzvārdi, teikts atbildīgās darba grupas ziņojumā.

Darba grupa norāda, ka katrai publicējamai dokumentu grupai vai atsevišķam dokumentam nepieciešams noteikt, kā un kuri personu fiziskie dati publicējumi saskaņā ar personas datu aizsardzības normām. Tas paredzētu veikt personas pamattiesību ierobežojuma samērīguma izvērtējumu.

«Piemēram, ja zinātniskā komisija rekomendē publicēt LPSR VDK informatoru kartotēkas, tad totalitāro režīmu un to noziegumu nosodīšanas un sabiedriskā labuma vārdā publicējami LPSR VDK informatoru kartotēkā minētie personu vārdi un uzvārdi,» norādīts darba grupas sagatavotajā dokumentā.

Tas nozīmētu arī attiecīgu grozījumu veikšanu tā dēvētajā «jumta» likumā «Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu», tajā nosakot jaunu regulējumu par dokumentu publicēšanas kārtību.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu