Vecrīgas grautiņos notiesātajam Bērziņam izciestajā sodā ieskaitīts Čehijas cietumā pavadītais laiks

Ansis Atatols Bērziņš FOTO: Edijs Pālens/LETA

Par dalību 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātajam Ansim Ataolam Bērziņam pie ieslodzījumā pavadītā laika ieskaitīts arī tie mēneši, ko Bērziņš pavadīja aiz restēm Čehijā, aģentūrai LETA pavēstīja Bērziņa aizstāvis Jānis Mucenieks.

Aizstāvis skaidroja, ka Bērziņš Čehijā tika aizturēts 2017.gada 31.martā un viņam tiesa bija piespriedusi vienu gadu un astoņus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Līdz ar to sanāk, ka Bērziņa sods jāizcieš līdz šī gada 30.novembrim.

Savukārt 28.maijā notiks tiesas sēde, kurā tiks lemts par Bērziņa konvojēšanas izmaksu segšanu. Mucenieks norādīja, ka šāda veida tiesvedības agrāk ir notikušas arī citās lietās un tajās lemts par labu ieslodzītajiem.

Jau vēstīts, ka Bērziņš 14.maijā uzrakstījis iesniegumu Ieslodzījumu vietu pārvaldei (IeVP), lūdzot nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu ar elektronisko atbrīvošanu.

Pēc iesnieguma saņemšanas trīs dienu laikā to izvērtēja speciāla komisija. Tad izvērtēšanu 15 dienu laikā veic Valsts probācijas dienests, bet gala lēmums būs jāpieņem tiesai.

IeVP apstiprināja, ka Bērziņš atrodas augstākajā soda izciešanas pakāpē, kas nozīmē, ka viņš ievēro disciplīnu, kas ir priekšnoteikums pirmstermiņa atbrīvošanai.

Ja tiesas lēmums Bērziņam būs labvēlīgs, tad viņam būs ap kāju jānēsā speciāla sprādze. Pie potītes piestiprināta sprādze raida signālu uztvērējam. Uztvērējs no uzraugāmā dzīvesvietas sūta signālu monitoringa centram. Savukārt monitoringa centrā seko līdzi visu raidītāju signāliem.

Elektroniskās uzraudzības laikā notiesātais savu dzīvesvietu drīkst atstāt tikai tam paredzētajā laikā.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis martā nolēma neatsaukties aicinājumam un neapžēlot Bērziņu.

13.martā Čehijas konstitucionālā tiesa noraidīja prasību atcelt lēmumu, ar kuru Bērziņš tika izdots Latvijai, līdz ar to Bērziņš martā tika nogādāts Latvijā soda izciešanai.

Bērziņam par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Tiesa Bērziņam piesprieda arī Valsts probācijas dienesta (VPD) uzraudzību, tomēr viņš to nepildīja, VPD neieradās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja jau ar reālu brīvības atņemšanu.

Šajā brīdī Bērziņš izšķīrās pamest Latviju, pēc paša vārdiem, dodoties «politiskajā trimdā». Šādos apstākļos Bērziņš 2016.gada sākumā tika izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz 2017.gada pavasarī viņš tika aizturēts Čehijā.

Uz augšu
Back