C, 18.08.2022.

Everesta virsotni sasniedz alpīnists, kam amputētas abas kājas

Everesta virsotni sasniedz alpīnists, kam amputētas abas kājas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Everesta virsotni sasniedzis ķīniešu alpīnists, kurš pirms vairāk nekā 40 gadiem tur apsaldējumu dēļ zaudēja abas kājas, vēsta raidorganizācija BBC.

1975.gadā Sja Boju vētras laikā uz kalna atdeva saslimušam komandas biedram savu guļammaisu. Sja guva smagus apsaldējumus, un viņa pēdas nācās amputēt.

69 gadu vecumā viņš kļuvis par otro cilvēku, kas uzkāpis Everestā par spīti tam, ka zaudējis abas kājas. Viņš ir pirmais, kurš ceļu līdz kalna virsotnei mērojis no Nepālas puses.

1975.gadā Sja un viņa komandas biedri bija nokļuvuši «nāves zonā» vairāk nekā 8000 metru augstumā. Komanda bija tuvu Everesta virsotnei, taču spēcīgas vētras dēļ komandai uz kalna nācās aizkavēties trīs dienas. Sja pēc tam nācās amputēt abas pēdas.

1996.gadā Sja kājas amputēja virs ceļa, kamēr viņš cīnījās ar limfomu.

Par spīti tam Sja bija apņēmies iekarot Everesta virsotni.

«Uzkāpt Everestā ir mans sapnis,» viņš teica aģentūrai AFP. «Man tas jāīsteno. Tas ir personīgs izaicinājums, likteņa izaicinājums.»

Nepāla pērn mēģināja ieviest aizliegumu Everestā kāpt cilvēkiem ar diviem amputētiem locekļiem, aklajiem un alpīnistiem, kas ceļā dodas vienatnē. Taču tiesas aizliegumu noraidīja kā diskriminējošu.

Jaunzēlandietis Marks Ingliss bija pirmais cilvēks ar amputētām abām kājām, kurš uzkāpis pasaules augstākā kalna virsotnē. Viņš to paveica 2006.gadā. Arī Ingliss kājas zaudēja pēc apsaldējumiem - vētras dēļ divas nedēļas viņam nācās pavadīt ledus alā kalnos.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu