S, 13.08.2022.

Policija vērtēs likumsargu rīcību protesta akcijā pret pāreju uz mācībām latviski

TVNET/LETA
Policija vērtēs likumsargu rīcību protesta akcijā pret pāreju uz mācībām latviski
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Krievu skolu aizstāvji dodas protesta gājienā pa Brīvibas ielu pret pāreju uz latviešu valodu skolās
Krievu skolu aizstāvji dodas protesta gājienā pa Brīvibas ielu pret pāreju uz latviešu valodu skolās Foto: Zane Bitere / LETA

Valsts policijā (VP) vērtēs likumsargu rīcību saistībā ar incidentu 1.maija protesta akcijā pret Saeimā pieņemto regulējumu par pakāpenisko pāreju uz mācībām latviski vidusskolās.

VP priekšnieks Ints Ķuzis ar preses pārstāves Sigitas Pildavas starpniecību aģentūrai LETA uzsvēra, ka saistībā ar šo incidentu sāktas divas administratīvās lietvedības, bet tas nenozīmē, ka minētais incidents var tikt vērtēts tikai un vienīgi atbilstoši Administratīvā pārkāpuma kodeksam.

Patlaban publiskajā telpā izplatītajos video ir redzams notikušā fragments, bet pilnīgai šī notikuma izvērtēšanai jāņem vērā vēl arī citi aspekti. Pirmkārt, policistu galvenais uzdevums augsta riska pasākumos ir nepieļaut fiziskas cilvēku konfrontācijas un fiziskas vardarbības izpausmes, kā arī ar policijas faktisko rīcību nesaasināt situāciju un neizprovocēt dalībniekos agresiju, uzsver policijas vadība. «Varu apgalvot, ka mēs iekšēji vienmēr rūpīgi izanalizējam un izvērtējam šādus incidentus un policistu faktisko rīcību. Šī reize nebūs izņēmums,» norādīja Ķuzis.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) ar padomnieces Daigas Holmas starpniecību aģentūrai LETA paziņoja, ka VP neatkarīgi no pasākuma satura rīkojas atbilstoši likumam un publiska pasākuma laikā gādā par vardarbības nepieļaušanu un sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu. VP šādās situācijās rīkojoties atbilstoši tās uzdevumiem: pirmkārt, novērš iespējamos vardarbības draudus, otrkārt, veic pasākumus, lai sauktu pie atbildības.

«Ir nepatīkami, ka, izmantojot Latvijā esošās demokrātijas iespējas, gājiena dalībnieki rīkojas neiecietīgi, fiziski kaitējot citu personu tiesībām paust savus uzskatus un pārliecību,» norādīja Kozlovskis.

Jau ziņots, ka VP sāktas divas administratīvās lietas par incidentu 1.maija protesta akcijā pret Saeimā pieņemto regulējumu par pakāpenisko pāreju uz mācībām latviski vidusskolās.

Uz pasākumu ieradās arī kāds aktīvists ar plakātu, kas vēstīja «Nezināt tās valsts valodu, kurā dzīvo, var ciemiņš, idiots vai okupants, kurš uzspiež savu valodu». Protesta akcijas dalībnieki vīrieti sāka grūstīt un izrāva no rokām plakātu. Pēc tam iejaucās policija.

VP ir saņemti divi iesniegumi - viens no pasākuma organizatoriem par pasākuma traucēšanu un viens no personas par plakāta bojāšanu.

Tikmēr nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka policijas darbinieki faktiski neesot reaģējuši uz gājiena dalībnieku vārdiskiem un fiziskiem uzbrukumiem diviem protestētājiem, kuri gājiena laikā ar plakātu miermīlīgi pauduši neapmierinātību pret gājienu.

Dzintars vēstulē iekšlietu ministram un Ķuzim lūdz skaidrojumu par policijas darbinieku, viņaprāt, «neizprotamo rīcību» protesta akcijas laikā.

«Gājiena dalībnieki agresīvi vērsās pret miermīlīgajiem protestētājiem, saplēšot viņu turēto plakātu. Turklāt policija ne tikai neaizturēja agresīvos gājiena dalībniekus par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un tīšu svešas mantas bojāšanu, neskatoties uz cietušo skaidrām norādēm, bet lika no notikuma vietas doties prom abiem vīriešiem, pret kuriem šie uzbrukumi tika vērsti,» pauž nacionālās apvienības frakcijas vadītājs. Politiskā spēka līderis norāda, ka notikušais ir redzams sociālajā tīklā «Facebook» publicētajā video.

Saeima martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu