Skotija kā pirmā pasaulē nosaka minimālās pieļaujamās alkohola cenas

Ilustratīvs attēls FOTO: PA Wire

Skotija no otrdienas kā pirmā pasaulē noteikusi minimālās pieļaujamās alkohola cenas, cerot, ka tas palīdzēs ierobežot žūpību, glābt cilvēku dzīvības un noderēs par paraugu arī citām zemēm, kas saskaras ar līdzīgām problēmām.

No šā brīža mazumtirgotāji par vienu alkohola standartvienību (desmit mililitriem jeb astoņiem gramiem tīra etilalkohola) nevarēs prasīt mazāk par 50 pensiem (57 eirocentiem).

Attiecīgs likums tika pieņemts jau 2012.gadā, taču tad Skotu viskija asociācija paziņoja, ka tas būtu netaisnīgi pret alkohola lietotājiem ar zemu ienākumu līmeni. Asociācija to apstrīdēja Eiropas Tiesā, kura 2015.gadā atzina, ka šis jautājums jāizšķir Lielbritānijas Augstākajai tiesai, kura savukārt 2017.gadā lēma, ka Skotijas varas iestādes drīkst noteikt alkoholam minimālo cenu robežu.

Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena paudusi lepnumu, ka Skotija pirmā pasaulē «izrādījusies pietiekami drosmīga spert šādu soli», atgādinot, ka arī Īrija un Velsa noskaņotas ieviest līdzīgas shēmas.

Mediķi un veselīga dzīvesveida aktīvisti šo lēmumu apsveikuši kā lielāko panākumu sabiedrības veselības aizsardzības jomā kopš aizlieguma smēķēt sabiedriskās vietās.

Aplēsts, ka Skotijā, rēķinot uz vienu pieaugušo iedzīvotāju, tiek pārdots aptuveni par piekto daļu vairāk alkohola nekā pārējā Lielbritānijā. Skotijas varas iestādes atzīst, ka ar pārmērīgu alkohola lietošanu saistīti vidēji 22 nāves gadījumi ik nedēļu un arī 697 hospitalizācijas gadījumi.

Uz augšu
Back