Saūda Arābijā atver pirmo kinoteātri pēc 35 gadu aizlieguma

FOTO: Reuters/ScanPix

Saūda Arābijā trešdien tika atvērts pirmais komerciālais kinoteātris, izbeidzot vairāk nekā 35 gadus ilgušu kinoteātru aizliegumu konservatīvajā islāma monarhijā. Saūda Arābijas kultūras un informācijas ministrs Avads al Avads deva atļauju atvērt jauno kinoteātri Karaļa Abdallāha Finanšu rajonā valsts galvaspilsētā Rijādā.

Uzsākot savu darbību, jaunais kinoteātris demonstrēs Holivudas filmu «Black Panther» («Melnā pantera»).

Saūda Arābijas Audiovizuālo mediju ģenerālkomisija pārbaudīja, vai šī filma atbilstoši jauniem noteikumiem ir piemērota skatītājiem, kuri ir vecāki par 15 gadiem.

Trešdienas seanss bija rezervēts tikai kino speciālistiem un šīs nozares interesentiem, bet no nākamās nedēļas kinoteātris būs atvērts plašākai sabiedrībai.

Jaunatvērto kinoteātri uzturēs ASV bāzētā firma «AMC Entertainment» saskaņā ar šomēnes parakstītu līgumu starp Saūda Arābijas valdību un šo firmu. Tas paredz, ka firma tuvāko piecu gadu laikā atvērs 30 līdz 40 kinoteātrus 15 Saūda Arābijas pilsētās.

«Kino atgriešanās Saūda Arābijā iezīmē svarīgu momentu karalistes mūsdienu vēsturē un kultūras dzīvē, kā arī karalistes izklaides industrijas attīstībā,» paziņoja Avads al Avads.

«Kino ir vienmēr spēlējis svarīgu lomu kultūru tuvināšanā, un Saūda Arābija ir gatava spēlēt savu lomu,» viņš piebilda.

Kinoteātru atkalatvēršana ir daļa no kroņprinča Mohammeda bin Salmana īstenotajiem modernizācijas pasākumiem. Princis mēģina līdzsvarot subsīdiju samazināšanu zemu naftas cenu laikā ar lielākām izklaides iespējām, neraugoties uz konservatīvo reliģisko aprindu pretestību.

Saūda Arābijas pilsoņi pašlaik iztērē miljardiem eiro gadā, lai noskatītos filmas vai apmeklētu izklaides parkus kaimiņvalstu tūrisma centros, tostarp Dubaijā.

Kinoteātri Saūda Arābijā tika aizliegti astoņdesmito gadu sākumā pēc 1979. gada nemieriem, kuru laikā vairāk nekā 20 cilvēku gāja bojā šiītu minoritātes demonstrācijās pret karalistē valdošajiem sunnītiem.

Pēc šiem nemieriem karaliskā ģimene deva konservatīvajiem islāma garīdzniekiem lielāku vaļu sabiedriskās dzīves ietekmēšanā, un tas noveda pie kinoteātru aizlieguma un daudziem sabiedriskās dzīves ierobežojumiem.

Saūda Arābijas modernizācijas plāns paredz līdz 2030. gadam izveidot ap 350 kinoteātru ar vairāk nekā 2500 ekrāniem.

Uz augšu