Tusks: Bez risinājuma Īrijas robežas jautājumam nebūs arī «Brexit» vienošanās

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks FOTO: EPA/Scanpix

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks trešdien brīdinājis, ka Lielbritānijai jānāk klajā ar risinājumu Īrijas robežas problēmai, pretējā gadījumā nebūs izstāšanās līguma un pārejas perioda.

Gan Lielbritānija, gan Eiropas Savienība (ES) solījušas izvairīties no «stingrās robežas» atjaunošanās starp Lielbritānijai piederošo Ziemeļīriju un Īriju, kas ir ES dalībvalsts. Taču konkrēts risinājums vēl nav atrasts, un Īrijas robeža kļuvusi par vienu no sarežģītākajām problēmām «Brexit» sarunās.

Tusks norādījis, ka vēlas izmantot pozitīvo enerģiju no nesenajām sarunām, lai beidzot atrisinātu Īrijas robežas problēmu un citus jautājumus.

«Lielbritānijas lēmums par «Brexit» ir radījis problēmu, un Lielbritānijai būs jāpalīdz to atrisināt,» teikts Tuska paziņojumā Eiropas Parlamentam (EP) par martā notikušo ES līderu samitu.

«Bez risinājuma nebūs izstāšanās vienošanās un pārejas perioda,» paziņojis Tusks.

Samitā ES līderi apstiprināja vadlīnijas 21 mēnesi ilgam pārejas periodam pēc tam, kad Lielbritānija nākamā gada martā būs izstājusies no ES.

ES līderi arī apstiprināja vadlīnijas nākamajai sarunu fāzei un noteica jūniju par gala termiņu, līdz kuram jāpanāk vienošanās Īrijas robežas jautājumā.

Īrijas robežas jautājumā abas puses pagaidām ir vienojušās, ka pēc «Brexit» Ziemeļīrija varētu saglabāt muitas ūniju ar ES, ja netiktu atrasts labāks risinājums. Taču Londona patiesībā nevēlas šāda scenārija realizēšanos.

Uz augšu
Back