Banku analītiķi martā prognozē gada inflāciju 1,9-2,3% apmērā

FOTO: TASS/Scanpix

Latvijā patēriņa cenas šogad martā salīdzinājumā ar februāri varētu būt augušas par 0,9-1,3%, kas nozīmē, ka gada inflācija būs sasniegusi 1,9-2,3%, prognozēja banku analītiķi.

Tostarp «Swedbank» jaunākā ekonomiste Linda Vildava sacīja, ka 2018.gada martā, salīdzinot ar februāri, patēriņa cenas varētu būt augušas par 1,3%, tādējādi gada laikā - šogad martā salīdzinājumā ar pagājušā gada martu - patēriņa cenas palielinājušās par 2,3%.

«Galvenie faktori, kas varētu būt ietekmējuši cenu pārmaiņas mēneša laikā, ir sezonāls pieaugums apģērbu un apavu cenās, akcīzes nodokļa pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem, kā arī neliels pārtikas cenu kāpums. Tādējādi gada inflācijas temps martā pēc ilgāka laika nedaudz pieaugs un būs 2,3%,» teica Vildava.

Savukārt «SEB bankas» makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozēja, ka martā salīdzinājumā ar februāri patēriņa cenas Latvijā varētu būt kāpušas par 0,9%, kas nozīmē, ka gada laikā patēriņa cenas palielinājušās par 1,9%.

Viņš skaidroja, ka patēriņa cenu izmaiņās martā liela loma būs sezonālajiem faktoriem - augušas cenas pārtikai, kā arī apģērbiem un apaviem. Tāpat parādīsies akcīzes likmes alkoholam pieauguma efekts, kamēr siltumenerģijas cenas saglabājās nemainīgas. «Pēdējos mēnešos aktivizējies pakalpojumu cenu kāpums, kam jāparādās arī martā,» piebilda Gašpuitis.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām martā paziņos otrdien, 10.aprīlī.

Latvijā šogad februārī salīdzinājumā ar janvāri patēriņa cenas pieauga par 0,2%, bet gada inflācija - šogad februārī salīdzinājumā ar 2017.gada februāri - samazinājās līdz 1,8%. Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, februārī palielinājās par 2,7%.

Uz augšu
Back