Pagājuši vairāk nekā divi gadi, bet Zolitūdes krimināllietā turpina uzklausīt lieciniekus

Ziedi un piemiņas dāvanas Zolitūdes traģēdijā bojā gājušajiem pie lielveikala

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Lai arī tā dēvēto Zolitūdes traģēdijas krimināllietu tiesa sāka skatīt 2015.gada decembrī, tiesa joprojām uzklausa lieciniekus. Pašlaik ir pabeigta prokuratūras norādīto liecinieku un cietušo uzklausīšana, bet turpinās aizstāvības puses pieteikto liecinieku uzklausīšana.

Tiesā skaidroja, ka pašlaik atlicis viens cietušais, bet pārējo cietušo liecības jau ir uzklausītas. Paredzēts, ka 20.martā, kārtējā tiesas sēdē, tiks uzklausīti aizstāvības pieteiktie liecinieki. Tas pats paredzēts arī 21.martā, 22.martā plānotajās tiesas sēdēs.

2013. gada rudenī uz veikala jumta notika objekta otrās kārtas būvdarbi, kurus veica uzņēmums «Re&Re». Uz ēkas jumta bija paredzēti pastaigu un rotaļu laukumi mājas iedzīvotājiem un apzaļumošana. Neraugoties uz būvdarbiem, veikals turpināja darbu, ko pieļāva spēkā esošie būvnormatīvi.

Būvniecības normatīvie akti neparedz šādām būvēm pirms nodošanas ekspluatācijā veikt nestspējas slodzes pārbaudi. Katastrofas brīdī SIA «Gartens» apzaļumošanu bija pabeidzis jau par 80—90%, un apzaļumotā jumta atklāšana bija paredzēta 29. novembrī.

Pirms katastrofas jau plkst.16.21 nostrādāja ugunsdrošības signalizācija un atskanēja divi balss aicinājumi evakuēties, tomēr ne visi veikalā esošie pircēji un darbinieki steidzās to izpildīt. Maxima pārstāvji preses konferencē pēc notikušā skaidroja, ka apsardze, pārbaudot, kāpēc signalizācija iedarbojusies, neatrada neko, kas liecinātu par ugunsgrēku. Apsardzes darba instrukcijas noteikušas, ka, nepastāvot acīmredzamām briesmām, evakuācija nav jāveic.

Plkst.17.41 pircēju pārpildītajam veikalam iebruka daļa jumta vietā, kur atradās piena produktu nodaļa un kases, kā arī ārējā siena (pirmais nogruvums). Pazuda elektrība, tāpēc veikalā iestājās tumsa. Cilvēki centās izkļūt no veikala, bet pa durvīm tas nebija iespējams, jo tās vairs nedarbojās.

Tika izmantoti logos izsisti caurumi. Ieradās ugunsdzēsēji un glābēju smagā tehnika, bet policija un karavīri norobežoja teritoriju. Pulksten 19.04, kad ēkā jau bija iegājuši glābēji, nogruva vēl viena daļa jumta konstrukcijas. Rezultātā bojā gāja trīs glābēji.

Sestdien, brīdī, kad bija palicis pārmeklēt vairs tikai 80 kvadrātmetrus, sagruvušajā veikalā «Maxima» plkst.17.52 vakarā notika trešais nogruvums, taču tajā cilvēki necieta. Trešajā nogruvuma brīdī ēkas gruvešos strādāja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) glābēji.

Kopumā traģēdijā bojā gājuši 54 cilvēki (to skaitā 3 glābēji, vairāki veikala darbinieki un citi), kā arī vairāki desmiti tikuši ievainoti. Kopējā nogruvuma platība bija apmēram 1500 kvadrātmetri. Šī ir lielākā traģēdija Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Tāpat šī upuru skaita ziņā ir viena no lielākajām traģēdijām celtniecības objektos Eiropā pēdējo gandrīz 20 gadu laikā.

Apsūdzētas par notikušo - deviņas personas

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma «Re&Re» būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā, ko skata Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī «Maxima» darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Uz augšu