T, 28.09.2022.

Saeima tomēr konceptuāli atbalsta likumprojektu par brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkos

LETA
Saeima tomēr konceptuāli atbalsta likumprojektu par brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkos
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Ar nelielu balsu pārsvaru Saeima pirmajā lasījumā tomēr atbalstīja likumprojektu, kas paredz pareizticīgo Ziemassvētkus noteikšanu par brīvdienu.

Papildināta 2. rindkopa

Šo likumprojektu atbalstīja 35 deputāti, kuri pārsvarā pārstāv opozīcijas frakcijas, bet arī daži koalīcijas deputāti - Aija Barča (ZZS), Gundars Daudze (ZZS), Aldis Adamovičs (V), Askolds Kļaviņš (ZZS), Līga Kozlovska (ZZS) un Inese Lībiņa-Egnere (V). Pret balsoja 21 parlamentārietis pārsvarā no koalīcijas partijām, bet vēl septiņi deputāti - seši koalīcijas pārstāvji un Edvards Smiltēns - balsojumā atturējās. Savukārt 14 deputāti no dažādām frakcijām balsojumā nepiedalījās.

Lībiņa-Egnere skaidroja, ka arī līdz šim ir atbalstījusi šādu ieceri, kā arī informējusi frakciju par savu nostāju. Politiķe uzskata, ka pirmajā lasījumā nebija pamata noraidīt šo likumprojektu. Viņa atgādināja, ka 11.Saeimā bija viena no iesniedzējam likumprojektam par brīvdienu reliģisko svētku svinēšanai. Savukārt Kļaviņš sacīja, ka Zaļo un zemnieku savienības frakcijai bija brīvais balsojums un viņš nolēma atbalstīt ieceri par brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkos.

Iepriekš atbildīgā Saeimas komisija šo likumprojektu noraidīja. Debatēs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā tās priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) norādīja, ka viņa kā katoliete ciena arī pareizticīgos un vecticībniekus. Savukārt šāds ierosinājums radot jautājumu, vai sabiedrībā netiek radīta sašķeltība, likumā paredzot vienu svētku svinēšanu divreiz. Tāpēc politiķe sliecas neatbalstīt šādas izmaiņas.

Deputāts Boriss Cilevičs (S) iepriekš komisijas sēdē norādīja, ka šādu svētku ieviešana būtu samērīga, ņemot vērā, ka pareizticīgie un vecticībnieki ir apmēram 400 000. Viņš skaidroja, ka pašlaik pareizticīgie un vecticībnieki atrodas nevienlīdzīgā situācijā, kas ir jāmaina.

Parlamentārietis, Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis februārī notikušajā komisijas sēdē aizsāka diskusiju par to, kādas ir iespējas 7.janvāri noteikt nevis kā brīvdienu, bet kā atzīmējamu dienu. Konkrēta izšķiršanās par šo ideju iepriekš komisijas sēdē gan neiezīmējās.

Darba devēju pārstāvji iepriekš norādījuši, ka jaunas brīvdienas ieviešana par 0,4% samazinātu Latvijas iekšzemes kopproduktu. Tāpēc šo jautājumu vajadzētu risināt, darbiniekam un darba devējam vienojoties par brīvdienas piešķiršanu attiecīgajā datumā.

Attiecīgais likumprojekts bija trīs gadus «iesprūdis» parlamentā. Jautājums atgriezās darba kārtībā pēc partijas «Saskaņa» Saeimas frakcijas komisijā pārstāvēto deputātu Cileviča, Igora Zujeva un Vladimira Nikonova rosinājuma.

Kā ziņots, likumprojekts par brīvdienu 7.janvārī tika nodots izskatīšanai Saeimas komisijā 2014.gada decembrī.

Iepriekš parlaments jau vairākkārt noraidīja līdzīgas ieceres.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu