Aprīlī Grenlandē notiks vēlēšanas

FOTO: Reuters/ScanPix

Grenlandē, kas bauda Dānijas autonomās teritorijas statusu, aprīlī notiks vietējā parlamenta vēlēšanas, otrdien paziņojusi valdība.

Sagaidāms, ka galvenie jautājumi priekšvēlēšanu kampaņā būs Grenlandes pilnīga neatkarība un no zvejniecības atkarīgās ekonomikas diversifikācija.

Likumu, kas piešķīra Grenlandei pašpārvaldes tiesības, Dānijas parlaments pieņēma 2009.gadā, Kopenhāgenas kontrolē atstājot kontroli pār ārlietām un aizsardzību.

Tomēr šī pasaules lielākā sala, kur mīt aptuveni 56 000 cilvēku, joprojām cīnās ar lielām finansiālām un sociālām problēmām.

Lai gan ik gadu Grenlande saņem no Dānijas valdības 3,4 miljardus kronu (451 miljona eiro) lielas subsīdijas, daudzi grenlandieši atbalsta pilnīgas suverenitātes un ekonomiskās neatkarības iegūšanu.

Tajā pašā laikā viņi nav gatavi maksāt par neatkarību ar dzīves līmeņa pazemināšanos.

Tomēr viņi cer, ka Grenlandes ekonomiku stiprinās tūrisms un ārvalstu investīcijas bagātīgo izrakteņu iegulu apguvē.

Šobrīd 90% no Grenlandes eksporta nodrošina zvejniecība, jo citu nozaru attīstību traucē vāji attīstītā infrastruktūra.

Pašreizējo valdību veido trīs kreiso partiju koalīcija, kuras sastāvā ir sociāldemokrātiskā partija «Siumut» («Uz priekšu!»), sociālistiskā partija «Inuit Ataqatigiit» («Tautas kopība») un kreisi centriskā partija «Naleraq».

Koalīcijas valdību vada premjerministrs Kims Kīlsens, kura pārstāvētā «Siumut» uzvatēja 2014.gada vēlēšanās, iegūstot 34% balsu.

Vēlēšanas notiks vai nu 17., vai arī 24.aprīlī, un galīgo lēmumu jāpieņem vietējam parlamentam «Inatsisartut», kurā ir 31 deputāts.

Saskaņā ar likumu vēlēšanas bija jāsarīko līdz 27.novembrim, kad beidzas pašreizējās valdības pilnvaras.

Uz augšu