C, 18.08.2022.

Ap 300 cilvēku pie Saeimas protestē pret pāreju uz mācībām latviski

TVNET/LETA
Ap 300 cilvēku pie Saeimas protestē pret pāreju uz mācībām latviski
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Edijs Pālens/LETA

Šorīt pie Saeimas sapulcējušies aptuveni 300 cilvēku, lai protestētu pret pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā. Uz akciju sanākuši pamatā vecāka gadagājuma cilvēki, savukārt skolas vecuma jauniešu šajā pasākumā nav.

Klātesošajiem, kā ierasts, līdzi ir dažādi plakāti, kuros pausts izsmiekls Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānam, kā arī uzsvērts, ka sanākušie cilvēki ir daļa Latvijas. Šoreiz piketētājiem līdzi ir plakāti ar tekstu «Paldies! Tagad es runāju latviski», attēlotas arī briesmīgas situācijas, kurās jaunieši lieto narkotikas.

Protestējošie izsvilpa garāmejošos deputātus, taču ne vienmēr viņus atpazina un uzmanību pievērsa vien tad, kad deputāti protestētāju grupai pagāja garām vairākkārt. Kad protestētājiem atkārtoti gāja garām partijas «Vienotība» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu-Meri, klātesošie viņu izsvilpa un aicināja nebalsot par likumprojektu. Deputāts pauda: «Es esmu par!».

Protestējošie uzsver, ka likumprojekts izstrādāts nekvalitatīvi, tāpēc deputāti nedrīkst par to balsot. Viņi tāpat uzsver, ka šodienas balsojums faktiski nozīmēs likumprojekta likteni un «krievu izglītības likvidēšanu».

Protesta laikā protestējošie nolasīja arī Raiņa dzejoli «Lauztās priedes», to darot gan latviešu, gan krievu valodā.

Kā ziņots, Ministru kabinets janvārī piekrita no 2019.gada 1.septembra vispārējās izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Valdība piekrita grozīt Izglītības likumu un Vispārējās izglītības likumu, abos normatīvajos aktos iekļaujot nosacījumus, kas jāsasniedz, lai nodrošinātu pāreju uz mācībām latviešu valodā, pārmaiņas noslēdzot 2021./2022.mācību gadā.

Izglītības un zinātnes ministrijā skaidroja, ka pārmaiņu mērķis ir nodrošināt ikvienam bērnam Latvijā līdzvērtīgas iespējas iegūt kvalitatīvu izglītību, kas veicina 21.gadsimtā nepieciešamo zināšanu, prasmju un attieksmju apguvi. Jaunais mācību valodas regulējums paplašinās mazākumtautību jauniešu iespējas profesionālajā un augstākajā izglītībā, kur mācības notiek latviešu valodā, kā arī viņu konkurētspēju darba tirgū.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu