T, 28.09.2022.

Kāds būs februāris? Prognozē laika zīmju vērotājs

TVNET
Kāds būs februāris? Prognozē laika zīmju vērotājs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Līdz 15. februārim laika apstākļi būs mainīgi – atkusni nomainīs īslaicīgs sals, bet pēc 20. februāra sals pastiprināsies, vietām naktī temperatūrai nokrītot līdz mīnus 15 grādu atzīmei. No 25. februāra atgriezīsies nokrišņi, pēc seniem ticējumiem un zīmēm dabā prognozē laika vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Februāris tiek dēvēts par sveču un puteņu mēnesi. Pēdējā sala mēnesī daba pamazām atmostas, sāk dziedāt putni – zīles un dzeltenās stērstes. Februāra beigās krauklienes dēj olas. Savu pavasara ceļojumu sāk sarkankrūtīši un zīdastes, bet lācenei šajā laikā piedzimst mazuļi, stāsta Bukšs.

Pēc viņa vērojumiem, februāra pirmajā pusē dienām ar īslaicīgu atkusni sekos īslaicīgas stiprāka sala dienas. Skaidrās naktīs temperatūra dažviet var noslīdēt līdz mīnus 18, 20 grādu. Nokrišņi īslaicīgi un pārsvarā sniegs, slapjš sniegs, tuvāk jūrai arī lietus. Uz ceļiem apledojums.

Mēneša otrajā pusē, laikā ap 20. februāri, atkal pastiprināsies sals un temperatūra dažās naktīs var nokrist zem mīnus 15 grādiem. Laikā ap 25. februāri vairāk nokrišņu, bet mazāks sals, kam sekos dienas ar atkusni diennakts gaišajā laikā un nelielu salu naktīs. Šajā laikā ceļi slideni.

Latvijas austrumpusē sniega sega ne tikai saglabāsies līdz mēneša beigām, bet arī pieaugs.

Neskatoties uz salu, ledus ūdenstilpēs paliks nedrošs, jo zem biezās sniega segas neaizsalušie ūdeņi ir apslēpto ielūšanas draudu avots.

Ticējumi par februāri saka: ja Sveču mēnesī garas lāstekas, ziema būs gara. Auksts un sauss februāris paredz karstu augustu. Ja februāris silts, tad ap Lieldienām būs auksts laiks un kopumā arī pavasaris auksts, bet ja lietains – pavasaris un vasara slapji. Ja puteņu mēneša sākums saulains un jauks, būs agrs un silts pavasaris. Jo aukstāka februāra pēdējā nedēļa, jo siltāks laiks gaidāms martā.

Arī sniegs februārī jau smaržo pēc pavasara.

Ja seko ticējumiem un zīmēm dabā, kā arī laika zīmēm nozīmīgās dienās, tad februārim vajadzētu būt ar vieglai ziemai raksturīgiem laika apstākļiem. Tas ir, neliels līdz mērens sals un pa vidu īslaicīgi atkušņi. 20. augusts, kas bija apmācies un 27. decembris, kad bija atkusnis, paredz maigu un nokrišņiem bagātu februāri.

Vērojumi dabā (putni, čiekuri egļu galotnēs un kukaiņi, kas sastopami ziemas vidū) liecina, ka atlikusī ziema paies bez barga sala, bet nokrišņu būs daudz.

Uz pavasara pusi Austrumlatvijā var izveidoties dziļa sniega sega.

Šogad februāris paies neliela līdz mērena sala zīmē ar noslieci uz siltāku no vidējās mēneša normas. Bieži mākoņains un ar nokrišņiem lielākoties sniega veidā. Iegriežoties brāzmainiem vējiem, nereti putinās, bet mēneša beigās, iestājoties atkusnim un uzspīdot saulītei, varēsim sajust arī pavasara vēsmas, klāsta laika vērotājs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu