Tērvetes novadā izcēlies strīds par ceļa tuvumā nozāģētiem ozoliem

LETA
Tērvetes novadā izcēlies strīds par ceļa tuvumā nozāģētiem ozoliem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ekrānšāviņš

Tērvetes novada Bukaišu pagastā pie vietējās nozīmes autoceļa Bukaiši-Ceļmalnieki nozāģēti lieli koki, tai skaitā 80 gadus veci ozoli, kurus VAS «Latvijas Valsts ceļi» (LVC) dēvē par ceļa nodalījuma joslas «apaugumu», turpretim Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) un vides aizstāvji par šādām darbībām ir sašutusi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».

Vēstulē pašvaldībām un līgumā ar uzņēmēju, kam darbi jāpaveic, LVC norādījis, ka tiks likvidēts «apaugums» ceļa nodalījuma joslā. Kā skaidroja LVC pārstāve Anna Kononova, «apaugums» skaitās gan krūmi, gan koki, kuri aug šajā ceļa nodalījuma joslā. «Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem (..) ceļa nodalījuma joslā principā kokiem, krūmiem nevajadzētu būt un nevajadzētu augt, jo tas pasliktina ceļa drošību,» sacīja Kononova.

Tikmēr Latvijas Dendrologu biedrības vadītājs Andrejs Svilāns norādīja, ka noteikumos par kārtību, kādā cērtami koki ārpus meža, nav termina «apaugums». «Katrā gadījumā par apaugumu nosaukt 80 gadīgu ozolu (..) tas, protams, ir savdabīgi,» «Panorāmai» pauda Dendrologu biedrības vadītājs.

DAP Pierīgas administrācijas direktores vietniece Meldra Priedēna skaidroja, ka bez īpaša saskaņojuma ceļmalā drīkstētu izcirst krūmus un kokus, kas tievāki par 20 centimetriem. «Bet, ja koki jau sasnieguši noteiktus izmērus un viņi jau izauguši pietiekami lieli un nav nodarījuši nekādu kaitējumu ne ceļam, ne braucējam, viņi jau būtu saskaņojami.»

LVC interesēs veiktos darbus saskaņojusi Tērvetes novada pašvaldība. Tā izsniegusi uzņēmumam saskaņojumu bez jebkādām piezīmēm, ka atsevišķi koki būtu jāsaglabā. DAP gan uzsvēra, ka pašvaldībai pirms saskaņojuma izsniegšanas atbilstoši noteikumiem bija jānovērtē koki, un, ja to apkārtmērs sasniedz noteikumos minēto, jāprasa dabas sargu atzinums. Vairāki Bukaišos nocirstie koki jau bija sasnieguši attiecīgo diametru, bet pašvaldība DAP neesot vērsusies.

Saskaņojumu parakstījušais novada domes izpilddirektors Māris Berlands «Panorāmai» atzina, ka nav zinājis par nepieciešamību prasīt DAP atzinumu. Tomēr viņš uzsvēra, ka ceļa otrā galā esošo krūmu likvidēšana bijusi ļoti nepieciešama satiksmei, tāpēc viņš devis koku izciršanai atļauju, bet tikai mutiski norādījis, lai «ozolus neaiztiek». «Mēs nevarējām iedomāties, ka neņems vērā to mūsu mutisko vienošanos. Skaidri un gaiši iepriekšējā dienā norunājām - ozolus neaiztiekam! Nākamajā diena viņi ir nozāģēti. Jā, tas varbūt bija slikti, vajadzēja uzlikt uz papīra,» atzina Berlands.

Papildus tam pastāv aizdomas, ka faktiskais darbu veicējs, SIA «JP Koki», pārkāpis līguma noteikumus un cirtis kokus ārpus ceļa nodalījuma joslas, šķērsojot privātīpašuma robežas. Par patvaļīgu koku izciršanu policijā vērsušies divi privāto zemju un mežu īpašnieki. Vienā gadījumā esot sākts kriminālprocess, bet otrā gadījumā iesniedzējs sūdzību vēlāk atsaucis, jo panākts izlīgums.

Uzņēmējs, kura strādnieki nocirta lielos kokus, noliedz, ka būtu veicis darbus ārpus līgumā paredzētajām robežām, bet vienlaikus sola konfliktsituāciju atrisināt, piemēram, iestādot vietā jaunus kokus.

Tikmēr ceļa sakārtošanas darbi ir apturēti. «Patlaban darbi ir apstādināti, līdz tiks noskaidroti visi apstākļi ap strīdiem. Tur ir civiltiesiskie strīdi. Apaugums tiks likvidēts arī tālāk. Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, tiks izvērtēts, vai gadījumā, ja šajā ceļa nodalījumā ir koki, vai visi koki būtu jāizcērt, vai viņus tomēr ir iespējas saglabāt,» raidījumam sacīja stāsta LVC pārstāve Kononova.

Gadījumā, ja uzņēmējs būšot pārkāpis līguma noteikumus un cirtis kokus ārpus ceļa nodalījuma joslas, šķērsojot privātīpašuma robežas, LVC sola vērst pret to sankcijas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais