Aptuveni 40 cilvēki pie Saeimas prasa publiskot VDK aģentu kartotēku

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Šorīt aptuveni 40 cilvēki piketā pie Saeimas pieprasa rast risinājumus netraucētai bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu datu bāzes publiskošanai.

Piketu organizēja nacionālā savienība «Taisnīgums».

Kā novēroja aģentūra LETA, akcijā piedalījās aptuveni 40 cilvēki. Starp viņiem vairāki cilvēki, kas parasti piedalās arī Ukrainas atbalstam rīkotajos mītiņos.

Politiskā partija šo pasākumu organizēja, «ņemot vērā ar okupācijas režīmu saistīto spēku joprojām lielo ietekmi politikā, kas ļauj manipulēt ar valsts iestādēm, lai nepieļautu VDK aģentu kartotēkas publiskošanu».

Piketētājiem līdzi bija vairāki plakāti, kuros pausta prasība pārtraukt VDK aģentu ietekmi mūsdienu politikā. Kādā plakātā tāpat pausts aicinājums atsaukties ikvienu, kam ir informācija saistībā ar pazudušo lietu par bijušā Ministru prezidenta Ivara Godmaņa iespējamo sadarbību ar VDK. Klātesošajiem līdzi bija arī Latvijas karogs.

Akcijas mērķis bija aktualizēt prasību pēc pilnīgas Latvijas deboļševizācijas, kas ietver trīs nosacījumus. Pirmais no šiem nosacījumiem esot tā dēvēto «čekas maisu» satura publiskošanu, pilnu okupācijas režīma represīvā aparāta (ieskaitot pavēļu devējus - komunistisko nomenklatūru) izpēte un izvērtēšana. Tāpat politiskais spēks iestājas par okupācijas režīma funkcionāru, VDK darbinieku un aģentu ietekmes apzināšanu atjaunotajā Latvijas valstī un viņu lomas uz politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem no 1990.gada līdz šodienai pilnu izvērtēšanu. «Taisnīguma» pārstāvji arī prasa juridisku izmeklēšanu un noziedznieku sodīšanu.

«Pirmais un svarīgākais solis, ko prasām Saeimas deputātiem, ir grozīt Datu aizsardzības likumu, svītrojot no tā 9.pantu, kas ieinteresētajām personām ļauj sabotēt VDK aģentu kartotēkas nodošanu izpētei un publiskošanai. Tas nepieciešams, lai VDK izpētē iesaistītie zinātnieki varētu netraucēti sākt darbu un čekas maisi reiz tiktu publiskoti,» norādīts partijas paziņojumā.

Kā ziņots, pēdējos mēnešos sabiedrībā ir aktualizējies jautājums par VDK dokumentu pieejamību iedzīvotājiem. Šogad noslēdzas likumā noteiktais termiņš šo materiālu zinātniskajai izpētei.

Reizē izskatīšanā Saeimā pašlaik ir jauns likumprojekts, kas paredz VDK dokumentu no

Uz augšu
Back