S, 13.08.2022.

Pudelītē, no kuras Hāgas tribunālā iedzēra Praljaks, atrasta nāvējoša viela

TVNET/LETA
Pudelītē, no kuras Hāgas tribunālā iedzēra Praljaks, atrasta nāvējoša viela
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Pudelītē, no kuras neilgi pirms savas nāves trešdien ANO Starptautiskā kriminālnoziegumu tribunāla bijušajai Dienvidslāvijai (ICTY) sēdes laikā iedzēra Bosnijas horvātu līderis Slobodans Praljaks, atrasta nāvējoša ķīmiska viela, ceturtdien pavēstīja nīderlandiešu prokurore, turpinoties neatkarīgai izmeklēšanai par mirušā nāves apstākļiem.

«Tika veikta traukā esošo vielu sākotnējā pārbaude, un šobrīd es varu pateikt tikai to, ka traukā bija ķīmiska viela, kas var izraisīt nāvi,» aģentūrai AP norādīja prokurore Merilina Fikenshera. Viņa atteicās komentēt, kas tā bija par vielu.

Fikenshera pavēstīja, ka drīz tiks veikta Praljaka autopsija, tostarp pārbaudīta toksisko vielu klātbūtne.

Prokurore paziņoja, ka Nīderlandes izmeklētāji pārbaudīs to, kā apsūdzētais spēja nelielo indes pudelīti nogādāt stingri apsargātajā tiesas zālē.

Serbu advokāts Toma Fila, kurš regulāri aizstāvējis kara noziegumos apsūdzētos, atzina aģentūrai AP, ka indes nogādāšana tiesā būtu viegli paveicama.

Viņš atklāja, ka drošības pasākumi «ir tādi paši kā lidostā». Tiek pārbaudīta metāla objektu klātbūtne un konfiscēti mobilie telefoni, toties «zāles un neliels šķidruma daudzums» netiktu reģistrēts, pavēstīja advokāts.

Horvātijas premjerministrs Andrejs Plenkovičs ceturtdien paziņoja, ka ar savu rīcību Praljaks vēlējās parādīt, ka ANO tiesa pret viņu nav bijusi taisnīga. Bijušais ģenerālis bija «acīmredzami satricināts par iespēju, ka viņu varētu notiesāt» par kara noziegumiem, norādīja premjerministrs.

ICTY gatavojās pasludināt savu pēdējo spriedumu, noslēdzot darbu ar apelācijas izskatīšanu lietā par sešu bijušo Bosnijas horvātu politiķu un militārpersonu notiesāšanu par kara noziegumiem.

72 gadus vecais Praljaks pēc tam, kad tiesneši atstāja spēkā viņam piespriesto 20 gadu cietumsodu, izkliedza frāzi «Praljaks nav noziedznieks!» un iedzēra no mazas brūnas pudelītes.

Praljaks paziņoja savam advokātam, ka iedzēris indi, un tiesas sēde tika nekavējoties apturēta.

Horvātijas valsts televīzijas kadros bija redzama ātrās palīdzības automašīna, kas Hāgā policijas eskorta pavadībā devās prom no ICTY.

2013.gadā tribunāls atzina Praljaku un piecus citus apsūdzētos, tostarp pašpasludinātās Bosnijas horvātu valsts bijušo prezidentu Jadranko Prliču par vainīgiem apsūdzībās par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci. Tiesneši secināja, ka apsūdzētie vēlējās padzīt musulmaņus no tām Bosnijas daļām, ko viņi bija iecerējuši apvienot, lai izveidotu Lielhorvātiju.

ICTY pagājušajā nedēļā piesprieda mūža ieslodzījumu bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Ratko Mladičam, atzīstot viņu par vainīgu genocīdā, kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci Bosnijas kara laikā.

Tā bija ICTY pēdējā lielā lieta.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu