Rasas Jansones izstāde «Visa tā laime» izstāžu telpā «room9»

Rasas Jansones darbs

FOTO: publicitātes

«Visa tā laime» ir nosaukums gleznu grupai, ko māksliniece Rasa Jansone piedāvā skatītājiem tāda paša nosaukuma personālizstādē Rīgā, izstāžu telpā «room9» (D27 ēkas otrajā stāvā, Dzirnavu ielā 27, Rīgā), portālu TVNET informē «room9» pārstāvji.

Pēc mākslinieces teiktā, izejas punkts šai sērijai ir gleznotāju vidū izplatītā prakse savā daiļradē izmantot ģimenes un senču fotogrāfijas. Arī Rasas Jansones ģimenē ir atrodamas fotodokumentālās liecības, kurās ir iekapsulēti idilliski mirkļi no pagājušā gadsimta, kad «sievietes izbrīnā novēroja savus vīrus, kā tie maigi pietur viņām roku vai patur savu roku uz viņu pleca, pasēž – mierīgi un skaisti – kopā ar bērniem», aiz kadra atstājot ne vienmēr tikpat idillisku realitāti. Gleznās, kurās par izejas materiālu Rasa Jansone izmanto savas māmiņas, vecmāmiņas un vecvecmāmiņas salonfoto, viņa seko sajūtām un veic nelielas «korekcijas», poētiskā veidā iegleznojot tajās, viņasprāt, trūkstošos patiesības fragmentus.

Rasas Jansones darbs

FOTO: Publicitātes

Līdzīgi kā «Visa tā laime» gleznās Rasa Jansone delikāti reģistrē savas sajūtas par lietām, kas sabiedrībā šķiet mūžīgas un līdzcilvēkiem tiek rādītas parādes formā, arī otrajā gleznu sērijā – «Trenažieris», kas ir skatāma izstādē, māksliniece tiecas uztaustīt savu attieksmi pret noteiktām, šķietami it kā pašsaprotamām lietām. Viņas un bērna – meitas – attiecības, vienas sievietes augšana, otras - būšana par sievieti un sabiedrības līdzdalība šajā procesā ar rotaļlietas pastarpinājumu. Rotaļlietas, kas, gluži kā treniņa iekārtas, ļauj vingrināties, apgūt noteiktas prasmes, iemaņas, attieksmes, grūtos brīžos tās var kalpo par draugu, citos brīžos – par biedru rotaļās, savukārt vēl citos - ar savu īpatno izskatu mulsināt un traucēt pārmest tiltu starp subjektīvo, intīmo sevi un sevi kā publisku, sabiedrisku personu. Neviennozīmīgi interpretējamie rotaļlietu tēli lielformātu gleznojumos var šķist draudīgi, absurdi, neticami, it kā kritiski paceļot pirkstu pret tiem, kuri neredz divdomīgo vai daudznozīmīgo tajos, taču no otras puses tās taču ir tikai nelielas mīļlietiņas.

Rasa Jansone ir māksliniece, kuras radošais ceļš vijas no tekstilmākslas pie glezniecības, kas ir apgūta akadēmiski Latvijas Mākslas akadēmijā (BA 2000, MA 2002) un ar ko viņa nodarbojas vēl joprojām. Pēdējā laikā viņas darbi plašai auditorijai parādās feministiskās mākslas ierāmējumā, taču tikpat labi tie funkcionē kā jūtošas būtnes domu darbs – poētiskā veidā fiksēts redzējums par lietu kārtību un to attiecībām pasaulē.

«Room9» ir izstāžu telpa, kas atrodas D27 ēkā Dzirnavu ielā 27 – «Free Riga» iniciatīvas radītā platformā Rīgas pilsētvidē, kas ļauj satikties neapsaimniekotām teritorijām un ēkām ar kultūras produktu radītājiem. D27 ir radošs strops, komūna, kultūras ekosistēma, kurā kultūras darbinieki dzīvo, strādā un rada iespēju ikvienam interesentam saskarties ar mākslas procesu tā notikšanas brīdī.

Rasas Jansones darbi tiks eksponēti vidē, ko savas izstādes-projekta «Devītā telpa» ietvaros ir radījusi gleznotāja Daiga Krūze, tādējādi ļaujot mākslai savstarpēji uzslāņoties, uzkrāties un sabiezēt, vienai autorei mijiedarbojoties ar otru, nevis izdzēšot tās pēdas un iezīmējot teritorijā savējās.

Izstādi finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Rasas Jansones izstādes «Visa tā laime» norises laiki: katru dienu plkst. 12:00-20:00.

www.rasajansone.com

Uz augšu