Latvijā 64% ar cukura diabētu slimojošo ir sievietes

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Latvijā ar cukura diabētu slimo 88 951 cilvēki, tostarp 64% no tiem ir sievietes, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Alise Sņegireva.

Viņa skaidroja, ka lielākās atšķirības starp dzimumiem vērojamas tieši 2.tipa cukura diabēta pacientiem - līdz 59 gadu vecumam dzimumu proporcija ir līdzīga, tomēr sākot ar 60 gadu vecumu, pacientu-sieviešu skaits strauji pieaug. No visiem 2.tipa cukura diabēta pacientiem vecumā pēc 60, sievietes ir 69%.

Pērn cukura diabēts bija septītais biežākais nāves cēlonis sievietēm Latvijā, šī iemesla dēļ SPKC iedzīvotājus savlaicīgi vērsties pie ārsta agrīnai cukura diabēta atklāšanai un komplikāciju novēršanai.

Sņegireva norādīja, ka patlaban cukura diabēta pacientu skaits Latvijā nesasniedz pasaules vidējos rādītājus, jo Latvijā 4,5% iedzīvotāju ir cukura diabēts, pasaulē šo pacientu skaits veido 8,5% no kopējās populācijas. «Latvijā lielākajai daļai cukura diabēta pacientu ir 2.tipa cukura diabēts un ar to visbiežāk slimo iedzīvotāji, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu, tāpēc cukura diabēta pacientu skaits Latvijā turpina pieaugt,» skaidroja SPKC pārstāve.

Viņa informēja, ka 14.novembri Pasaules Veselības organizācija (PVO) noteikusi kā Diabēta dienu, šogad izceļot tēmu «Diabēts un sievietes - tiesības uz veselību», lai aktualizētu sabiedrībā jautājumus par glikozes vielmaiņas un insulīna darbības traucējumiem sievietēm, aicināt savlaicīgi diagnosticēt diabētu un sākt ārstēšanu.

SPKC uzsver, ka cukura diabētam ne vienmēr parādās simptomi, tāpēc īpaši svarīgi veikt regulāras profilaktiskās veselības pārbaudes, piemēram, reizi gadā doties pie ģimenes ārsta. Cukura diabēta veiksmīgā ārstēšanā svarīgi slimību atklāt savlaicīgi. Tāpat, lai mazinātu saslimšanas risku, SPKC speciālisti iesaka būt regulāri fiziski aktīvam, saglabāt veselīgu svaru, izvēlēties sabalansētu uzturu un nesmēķēt.

SPKC atgādina, ka cukura diabēts ir hroniska slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura daudzums asinīs. To nevar izārstēt, bet, lai uzturētu normālu cukura līmeni asinīs, nedrīkst pieļaut slimības komplikāciju attīstību, jāuzlabo pašsajūta un dzīves kvalitāte. Cukura diabēta simptomi ir neizskaidrojams svara zudums, pastiprinātas slāpes, bieža urinācija, redzes pasliktināšanās, bada sajūta, izteikts nogurums, lēna brūču dzīšana, plaukstu vai pēdu tirpšana vai nejūtīgums. Pazīmes parādās pakāpeniski un lēni, tādēļ aicinām nekavējoties vērsties pie sava ģimenes ārsta simptomu parādīšanās gadījumā.

    Uz augšu