Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Deltas» pārveide «rediģē» VDK aģentu datu bāzi - dzēš svarīgu informāciju

TVNET
«Deltas» pārveide «rediģē» VDK aģentu datu bāzi - dzēš svarīgu informāciju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ieva Čīka / LETA

Slepenās elektriskās datubāzes «Delta» pārveide jaunā formātā norit necaurspīdīgi. No datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, vēsta LTV raidījums «de facto».

Pašlaik Satversmes aizsardzības birojā (SAB) tiek digitalizēta padomju laiku Valsts drošības komitejas (VDK) datubāze «Delta». Tajā atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Pēc divām nedēļām datubāzi plānots nodot Latvijas Nacionālajam arhīvam, lai ar to varētu strādāt arī VDK zinātniskās izpētes komisija. Taču «de facto» kļuvis zināms, ka

datubāzes jaunākā versija līdz zinātniekiem nonāks rediģēta.

No tās izdzēsīs daļu no informācijas - iespējams, vārdus un uzvārdus.

VDK zinātniskās izpētes komisijas locekle Krīstine Jarinovska raidījumam pauda sašutumu par šo faktu: «Liela daļa vēsturnieku smejas, ka būs interesanti pētīt, ja būs vienkārši «X» persona satika otru «X» personu, «X» aģents nostučījis «X» daļas priekšniekam «X» laikā.»

LTV atgādina, ka VDK aģentu kartotēka, arī VDK datu bāze «Delta» atrodas SAB telpās. VDK izpētes komisijas zinātnieki pie šiem «čekas maisiem» netiek kopš komisijas izveidošanas. Drošības iestāde pieprasa nokārtot pielaidi valsts noslēpumam, kura ļautu strādāt biroja telpās, un parakstīties par to, ka līdz speciālām ministru kabineta lēmumam neizpaudīs «čekas maisos» atrasto.

Zinātnieku komisija jau vairakkārt paudusi, ka šīs prasības viņi uzskata par pārmērīgām, jo tās pamatīgi ierobežo zinātnisko darbu.

Pērn tika atrasts daļējs problēmas risinājums - datubāzi «Delta» padarīt piemērotu nodošanai Latvijas arhīvam. Tas ļautu zinātniekiem tai piekļūt ārpus SAB telpām. Sākumā tam nespēja atrast finansējumu, vēlāk sadarbībā ar Tieslietu ministriju atvēlēti 40 000 eiro. Šā gada beigās zinātnieki beidzot varētu sākt darbu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu