Vācijas armija aptur kurdu zemessardzes apmācību

FOTO: AP/Scanpix

Sakarā ar saspīlējuma pieaugumu starp Irākas kurdiem un centrālo valdību Vācijas armija uz laiku apturējusi kurdu zemessardzes apmācību, paziņojis Bundesvēra ģenerālinspektors Folkers Vīkers.

Vācijas karavīri starptautiskās koalīcijas ietvaros vairākās bāzēs apmācīja kurdu zemessardzi. 140 Vācijas karavīri, kas sadalīti nelielās 30 cilvēku vienībās, apmācīja kurdu bruņotos formējumus, kuri spēlēja svarīgu lomu cīņai ar džihādistu grupējumu «Islāma valsts». Kurdiem arī tika piegādāts bruņojums no Vācijas.

Irākas valdības spēki paziņojuši, ka operācijā, kas sākās pirmdien neilgi pēc pusnakts, pārņēmuši vismaz 13 svarīgas pozīcijas, kuras līdz šim kontrolējusi kurdu zemessardze pešmergi.

Valdības spēki ir pārņēmuši savā kontrolē jau vairākas Kirkūkas provinces daļas.

Irākas pretterorisma spēki pārņēmuši savā kontrolē provinces valdībās ēku Kirkūkas pilsētā.

Irākas armija un policija, kuru atbalsta šiītu zemessardze, kas pazīstama kā Tautas mobilizācijas fronte, sagrābusi militāro bāzi, kas atrodas 15 kilometrus uz rietumiem no Kirkūkas.

Irākas spēki savā kontrolē pārņēmuši arī vienu no lielākajiem naftas laukiem un ar to saistītos infrastruktūras objektus, kā arī galvenos ceļus, policijas iecirkņus un spēkstaciju.

Provincē izsludināta komandanta stunda.

Tikmēr tūkstošiem civiliedzīvotāju pametuši tās galvaspilsētu, bet citi ar prieku sagaidījuši valdības karaspēku. Avoti stāsta, ka vairums no bēgošajiem ir etniskie kurdi un turkmēņi.

Tikmēr citi izgāja Kirkūkas ielās, lai svinētu valdības spēku ienākšanu, uzskatot to par pilsētas atbrīvošanu.

Irākas premjerministrs devis rīkojumu armijai novērst valsts «sašķelšanas draudus» pēc 25.septembrī sarīkotā kurdu neatkarības referenduma.

Kirkūkas province, kurā dzīvo kā kurdi, tā arī arābi un turkmēņi, neietilpst autonomajā Kurdistānas reģionā, taču 25.septembrī arī tur, tāpat kā pārējās trijās kurdu provincēs, notika neatkarības referendums, kurā pārliecinošs vairākums balsotāju atbalstīja atdalīšanos no Irākas.

Irākas spēki Kirkūkas provincē pozīcijas zaudēja 2014.gadā, kad teroristiskā grupējuma «Islāma valsts» kontrolē nonāca plašas teritorijas uz ziemeļiem un rietumiem no Bagdādes. Tolaik daudzas Irākas armijas vienības sabruka un to kontrolētās pozīcijas pārņēma kurdu zemessardze.

Uz augšu