Ir cerības, ka Okupācijas muzeja būvniecību sāks pavasarī

Latvijas Okupācijas muzejs

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Neskatoties uz problēmām ar Okupācijas muzeja rekonstrukcijas plāniem, ir cerība būvniecību sākt nākamgad pavasarī, intervijā laikrakstam «Neatkarīgā Rīta Avīze» atzīst Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs, vēsturnieks Valters Nollendorfs.

Nollendorfs stāsta, ka ir pagājis vairāk nekā gads kopš Saeimas pieņemtajiem Okupācijas muzeja likuma grozījumiem, kas paredz ēku pabeigt līdz nākamā gada septembra beigām, tātad pirms valsts simtgades. Taču VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ), kas šo ēku būvē, iepriekš paziņoja, ka tas tā nenotiks.

«Tas lika visiem sarosīties un jautāt: kas notiek? Esam sākuši vairāk izprast šo procesu, un jaunā VNĪ vadība ir apņēmības pilna to novest līdz galam. Būvniecība varētu sākties nākamgad pavasarī,» intervijā stāsta Nollendorfs.

Uz jautājumu, kas būtu vainojams, ka netika laikus īstenoti rekonstrukcijas plāni, Nollendorfs atbild, ka daļēji pie vainas varētu būt VNĪ iekšējie procesi.

«Mēs esam strādājuši ar vismaz četriem VNĪ vadītājiem, un pēdējā gada laikā mainījās vismaz trīs mūsu projekta kuratori. Tas neliecina par labu darba organizāciju. Otrkārt, divu gadu laikā, kopš projekts tika iesniegts Rīgas Būvvaldē, ir mainījušies normatīvi, bet tas nozīmē, ka visam jānotiek saskaņā ar jauno Būvniecības likumu: visu izskatīja ļoti rūpīgi, līdz ar to tika atrastas dažādas problēmas. Un tas liecina, ka nav bijusi pietiekama kontrole šā projekta attīstības gaitā. Mēs paši esam vairāk strādājuši ekspozīcijas un muzeja zāļu iekārtošanas jomā, un viss ir sagatavots, lai mūsu jaunā ekspozīcija veiksmīgi iekļautos topošajā muzeja ēkā,» stāsta vēsturnieks.

Viņš atzina, ka ir izveidota darba grupa, kura pirmoreiz tika sasaukta muzeja telpās. Tajā bija iesaistīta Kultūras ministrija, Finanšu ministrija, VNĪ, arhitekti, Saeimas pārstāvji. Šo darba grupu turpmāk vadīs tieši Kultūras ministrija. «Domāju, ka šī grupa strādās līdz brīdim, kad realizēsies muzeja rekonstrukcijas projekts. Ar VNĪ ir nokārtots arī tas, ka mūsu pārstāvis regulāri piedalās VNĪ plānošanas sanāksmēs. Mēs šim procesam varam dot savus akcentus, ja gadījumā kaut kas nesaskan ar to, kas mums vajadzīgs,» sacīja Nollendorfs.

Jau ziņots, ka aptuveni oktobra beigās VNĪ varētu izsludināt Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas un piebūves jeb «Nākotnes nama» būvniecības iepirkuma otro kārtu, aģentūra LETA iepriekš uzzināja VNĪ Komunikācijas daļā.

Uz otro kārtu tiks aicināti visi 14 pirmajā iepirkuma kārtā atlasītie pretendenti. Iepirkumu komisija patlaban strādā pie iepirkuma dokumentācijas sagatavošanas, lai jau oktobra beigās vai novembra sākumā izsludinātu iepirkuma otro kārtu, informēja VNĪ.

Patlaban «Nākotnes nama» būvprojekts ir iesniegts saskaņošanai inženiertehnisko noteikumu turētājiem.

VNĪ norādīja, ka, izstrādājot būvniecības ieceres dokumentus, ja plānotajai būvniecībai atbilstoši attiecīgajiem normatīvajiem aktiem ir nepieciešami tehniskie vai īpašie noteikumi, būvniecības ierosinātājs plānotajai būvniecības iecerei var pieprasīt un saņemt nepieciešamos tehniskos vai īpašos noteikumus no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī inženiertīklu īpašniekiem - 15 valsts un pašvaldību institūcijām, piemēram, «Rīgas ūdens», «Sadales tīkli» un citām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) būvprojekts tiks iesniegts tad, kad tiks saņemti visi minētie saskaņojumi, piebilda VNĪ.

Projektā «Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveide Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā» paredzēta Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcija un piebūves «Nākotnes nams» izbūve. Projekta kopējais budžets ir 4,31 miljons eiro.

Kā ziņots, VARAM atbilstoši Latvijas Okupācijas muzeja likumam pilda būvvaldes funkcijas (regulē būvniecības procesus konkrētā teritorijā, pārzina būvniecību visās tās stadijās - projekta izstrādes un akceptēšanas, tehnisko noteikumu un būvatļauju izsniegšanas stadijā, kā arī noslēdzošā kārtā, kad objekts tiek pieņemts ekspluatācijā) un neīsteno Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projektu.

Saeima pērn rudenī pieņēma Latvijas Okupācijas muzeja likuma grozījumus, nosakot, ka Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projekts tiek īstenots līdz 2018.gada 1.oktobrim. Tāpat piemiņas memoriāla kompleksam noteikts nacionālo interešu objekta statuss.

Šīs likuma izmaiņas tika veiktas arī tāpēc, lai novērstu iespējamo kavēšanos ar šī projekta īstenošanu.

Projektu plānots īstenot divās kārtās, par katru kārtu iesniedzot noteiktajai ministrijai atsevišķu būvniecības ieceres iesniegumu.

Uz augšu