Lai iegūtu īpašumtiesības uz Pēterbaznīcu, luterāņu baznīcas gatavas apvienoties

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Lai iegūtu īpašumtiesības uz Svētā Pētera baznīcu, vairākas luterāņu baznīcas gatavas apvienoties.

Kā otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš, LELB un Vācu Evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā (VELBL) panākusi vienošanos par apvienošanos.

«Esam vienisprātis par galarezultātu,» teica Ganiņš, gan piebilstot, ka baznīcām savā starpā vēl jāvienojas par īpašuma nodošanu, proti, vai īpašnieks būs LELB vai draudze.

VELBL pārstāvis atzina, ka sākotnēji baznīca bija pārsteigta par LELB piedāvājumu apvienoties, taču ar laiku saprasts, ka kopumā jautājumi esot skaidri un arī reliģiskās lietās īpašu domstarpību neesot. Viedoklis atšķiroties vien īpašuma nodošanas tehniskajā procesā.

Komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele (Par) pauda gandarījumu: lai cik sarežģīti darbs bija sācies, «iespējams, komisija būs nospēlējusi savu vēsturisko lomu ar baznīcu tuvināšanos».

Runājot par juridisko risinājumu, Viņķele uzsvēra, ka komisija vēlētos, lai baznīcas ir apvienojušās, tādējādi rodoties situācijai, ka paliek tikai viens sarunu partneris. «Komisija varētu turpināt stimulēt jūsu sarunas par apvienošanos, neizskatot variantu par savstarpējo attiecību regulēšanu likumā,» piebilda Viņķele.

Lai gan starp pretendentiem uz īpašumtiesībām bija arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL), viņi nav gatavi apvienoties - LELBĀL pieņems tādu lēmumu, kāds jautājumā par īpašumtiesībām būs vislabākais, lai Pēterbaznīcu saglabātu luterāņu baznīcas īpašumā.

«Mūsu interesēs ir, lai baznīca nepārvērstos par muzeju, jo tad tiktu panākta Staļina laika ideja iznīcināt reliģiju. Jautājums par īpašumtiesību nostiprināšanu ir juridisks un vēsturisks,» uzsvēra LELBĀL pārstāvis.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Lilita Vilsone skaidroja, ka baznīcām savs lēmums par apvienošanos jānostiprina Uzņēmumu reģistrā. Arī Tieslietu ministrija uzsvēra, ka no juridiskā viedokļa jābūt zināmam lēmumam par apvienošanos un tai jānotiek, jo valsts nevar nodot īpašumu subjektam, kas vēl neeksistē.

Viņķele uzsvēra, ka pavasarī, kad tika sāktas diskusijas par Pēterbaznīcas īpašumtiesībām, bija piecu pušu dažādi viedokļi, taču tagad «ar, iespējams, Dieva un komisijas svētību» panākta situācija par baznīcu tuvināšanos un vienotu viedokli trīs pušu starpā, ko valsts arī varētu akceptēt.

Komisija lēma, ka brīdī, kad baznīcas būs pieņēmušas oficiālu lēmumu apvienoties, to nostiprinot arī Uzņēmumu reģistrā, tām atkārtoti jāvēršas komisijā ar savu priekšlikumu par īpašumtiesību pārņemšanu. Viņķele cer, ka Saeimai izdosies atrisināt šo jautājumu līdz Latvijas simtgadei.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu