«Spartaks» futbolisti zaudē «Astana» vienībai UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas mačā

Latvijas čempione futbolā Jūrmalas «Spartaks» trešdien savā laukumā Slokā UEFA Čempionu līgas otrās kvalifikācijas kārtas pirmajā spēlē ar 0:1 (0:0) zaudēja Kazahstānas spēcīgākajam klubam «Astana», vienīgos vārtus gūstot Patrikam Tvumasi, kurš savulaik spēlēja tieši Jūrmalas komandā.

«Spartaks» nodemonstrēja cienīgu sniegumu, ilgu laiku prasmīgi aizsargājoties, tomēr nosargāt kaut vai neizšķirtu jūrmalniekiem neizdevās, jo Tvumasi 73.minūtē ar ļoti precīzu soda sitienu nodrošināja «Astana» vienībai uzvaru.

Šī pāra uzvarētāja tiks noskaidrota divu spēļu summā. Atbildes cīņa gaidāma pēc nedēļas Astanā.

Viesiem spēles pirmajās 45 minūtēs piederēja pārsvars, taču vārti pirmajā puslaikā netika gūti. «Spartaka» rindās teicami darbojās vārtsargs Jevgēņijs Ņerugals, kurš komandu glāba pēc vairākiem bīstamiem «Astana» uzbrukumiem.

Savukārt mājinieki centās atbildēt ar pretuzbrukumiem un vairākas reizes saasināja situāciju pie viesu vārtiem, tomēr īsteni labas iespējas jūrmalniekiem nebija. Tiesa, puslaika izskaņā, jau kompensācijas laikā «Astana» soda laukumā cīņā ar diviem pretiniekiem nokrita «Spartaka» kapteinis Edgars Gauračs, tomēr tiesnesis noteikumu pārkāpumu nesaskatīja.

Tikmēr otrā puslaika sākumā «Spartaks» darbojās krietni aktīvāk, cenšoties vairāk kontrolēt bumbu. Mājinieki vairākas reizes nokļuva pretinieku soda laukumā, tomēr pie sitieniem joprojām netika, kamēr puslaika vidū pārsvars atkal jau bija pretiniekiem, kuri savu panāca 73.minūtē. Tvumasi izpildīja ļoti precīzu soda sitienu no aptuveni 20 metriem, pārceļot bumbu pāri «Spartaka» spēlētāju sieniņai un trāpot Ņerugala sargāto vārtu tuvajā stūrī.

Tvumasi tieši Jūrmalas «Spartakā» sāka savas leģionāra gaitas Eiropā, šajā klubā, ar pārtraukumiem nospēlējot no 2012. līdz 2014.gadam, būdams viens no komandas līderiem. Zīmīgi, ka «Spartaks» 2013.gadā viņu izīrēja uz «Astana», bet 2015.gadā tiesības uz Ganas futbolistu jau pilnībā pārgāja Kazahstānas komandai.

Atlikušajā laikā visi mājinieku centieni izglābties, bija nesekmīgi, savukārt mača izskaņā Ņerugals vēl divas reizes glāba jūrmalniekus no droša vārtu zaudējuma.

Atbildes spēle 18.jūlijā notiks Astanā.

Šobrīd Kazahstānas nacionālais čempionāts rit pilnā sparā, jo arī tas, tāpat kā Latvijas virslīga, tiek aizvadīts viena kalendārā gada ietvaros. «Spartaka» pretiniece pašlaik ir vietējā čempionāta līdere ar 20 spēlēs izcīnītiem 48 punktiem, tuvākos konkurentus apsteidzot par pieciem punktiem.

«Astana» uzbrukuma līderis ir Žuniors Kabananga no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš vietējā čempionātā guvis 14 vārtus. Pēdējos gados viņš regulāri spēlē arī nacionālajā izlasē.

Tāpat komandā pašlaik spēlē arī krievu aizsargs Jevgeņijs Postņikovs, kurš vēl pirms desmit gadiem pārstāvēja Latvijas vienību Daugavpils «Daugava», bet 2010. un 2011.gadā, kā arī vēl pērn spēlēja «Ventspils» rindās, būdams izīrēts no Kazahstānas kluba. Tiesa, Postņikovs šajā mačā palika rezervē.

«Spartaks» pašreiz atrodas «SynotTip» Latvijas virslīgas līderpozīcijā, 11 mačos izcīnot 22 punktus, turklāt vienīgo zaudējumu vienība piedzīvoja vien pirmajā kārtā. Jūrmalnieku uzbrukuma līderis ar pieciem precīziem sitieniem ir krievs Jevgēņijs Kozlovs.

Latvijas čempionātā spēles gan nav notikušas jau kopš vasaras saulgriežu laika. Pa šo laiku «Spartaks» aizvadīja treniņnometni Polijā, nospēlējot arī divus pārbaudes mačus. Vispirms Jūrmalas vienība ar 1:3 piekāpās Kipras spēcīgākajam klubam Nikosijas APOEL, bet pēc tam rezultātu 2:1 apspēlēja šī gada Polijas kausa ieguvēju Gdiņas «Arka», ko pārstāv arī Latvijas izlases vārtsargs Pāvels Šteinbors.

Savukārt pagājušajā nedēļā «Spartaks» aizvadīja Latvijas kausa izcīņas astotdaļfināla maču, kurā ar 2:0 pieveica «komanda.lv» pirmās līgas vienību «Grobiņa».

Pirms cīņām ar «Astana» komandu «Spartaks» papildināja sastāvu ar vārtsargu Vitāliju Meļņičenko, kurš ieradies no Krievijas pēc spēka otrās līgas vienības Voroņežas «Fakel». Tāpat jūrmalnieki piesaistījuši pussargu Ingaru Sarmi Stugli, kurš pārnācis no «Metta»/«Latvijas Universitāte» rindām, trešdienas mačā laukumā dodoties uz maiņu spēles 76.minūtē. Tāpat klubu papildinājis horvātu uzbrucējs Krūno Ivančičs, kurš 2013.gadā piedalījās Pasaules kausa finālturnīrā U-20 vecuma grupā.

«Spartakam» šajā vasarā pievienojies arī bijušais Uzbekistānas izlases uzbrucējs Azizs Ibragimovs. Viņš ziemas transfēru loga beigās pārcēlās uz Irānas klubu Tebrīzas «Mashinsazi Shahrdari», taču šīs valsts čempionātā deviņās spēlēs pie vārtiem netika. Savas karjeras laikā uzbeku futbolists aizvadījis arī 17 spēles Uzbekistānas izlasē, kurās guvis trīs vārtus.

«Astana» klubs, kas dibināts vien 2009.gadā, par Kazahstānas čempioni kļuvis pēdējos trīs gadus, turklāt pērn triumfēja arī kausa izcīņā, kur arī kopumā izdevies uzvarēt trīs reizes.

Pērn «Spartaka» vienība negaidīti kļuva par Latvijas čempioni, valsts futbola tronī kāpjot pirmo reizi vēsturē.

UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas turnīrā «Spartaks» līdz šim vēl nav spēlējis, bet kopā Eirokausos piedalīsies trešo reizi. Pirms diviem gadiem tas UEFA Eiropas līgas kvalifikācijā spēja aizkļūt līdz otrajai kārtai, kamēr pērn pirmajā kārtā nācās piekāpties Baltkrievijas komandai Minskas «Dinamo».

«Astana» vienība iepriekšējās divās sezonās spēlējusi UEFA Eiropas līgas vai UEFA Čempionu līgas grupu turnīrā. Savukārt pēdējās trijās sezonās «Astana» desmit pāros, kuros uzvarētājus noskaidro divu spēļu summā, zaudējuši tikai divas reizes.

Vēl aizvadītajā sezonā «Astana» spēlēja UEFA Eiropas līgas grupu turnīrā. UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kārtā šai komandai divu spēļu summā izdevās pieveikt Lietuvas klubu Viļņas «Žalgiris», kaut bija ļoti tuvu neveiksmei, jo lietuvieši izšķirošos vārtus ielaida vien otrās spēles kompensācijas laika trešajā minūtē.

Pēc tam kazahiem nācās piedzīvot neveiksmi pret pazīstamo Skotijas komandu Glāzgovas «Celtic», bet Eirokausu sezonu vienība turpināja izšķirošajā UEFA Eiropas līgas kvalifikācijas kārtā, kur tika pārspēta Latvijas izlases aizsarga Kaspara Dubras pārstāvētā Barisavas BATE no Baltkrievijas.

UEFA Eiropas līgas grupu turnīrā «Astana» spēlēja vienā apakšgrupā ar Pireju «Olympiacos» (Grieķija), Nikosijas APOEL (Kipra) un Bernes «Young Boys» (Šveice). Vienība sešos mačos tika pie pieciem punktiem, bet tas neglāba no palikšanas apakšgrupā palika pēdējā vietā.

Ja «Spartaks» pārvarēs «Astana» barjeru, tai Eirokausos būs garantētas vēl vismaz četras spēles, jo kvalifikācijas trešās kārtas neveiksminiece pēcāk sacentīsies UEFA Eiropas līgas izšķirošajā atlases kārtā.

Tikmēr Dubras pārstāvētā BATE kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā tiksies ar Armēnijas klubu Erevānas «Alaškert». Šī dueļa pirmais mačs plkst.20.30 notiks Barisavā.

Savukārt UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas trešās kārtas izloze notiks jau piektdien.