Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rīgā britu režisora Šona Makalistera filmu dubultseanss

«Negribīgais revolucionārs» FOTO: kadrs no filmas

Kinoteātrī «Kino Bize» īpašā dubultseansā 24. maijā plkst. 18 tiks izrādītas pazīstamā britu dokumentālo filmu režisora Šona Makalistera filmas «Sīrijas mīlasstāsts» (2015) un «Negribīgais revolucionārs» (2012). Filmās attēloti spēcīgi cilvēkstāsti no Tuvo Austrumu karstajiem punktiem, kas ļauj ielūkoties šī reģiona saspīlējumos no īpaši personīga skatu punkta. Režisors sekojis Sīrijas opozicionāru ģimenes gaitām piecu gadu garumā un tūristu gida Kaisa pārejai no Jemenas revolūcijas skeptiska novērotāja uz aktīvu tās dalībnieku.

Pirms mēneša Rīgā norisinājais ceturtais Pasaules filmu festivāls, kura ietvaros notika arī Šona Makalistera filmu retrospekcija. «Kino Bize» piedāvā iespēju vēlreiz pavadīt vakaru ar Šona Makalistera filmām īpašā pēcfestivāla dubultseansā. Šons Makalisters savas filmas veido britu jaunā viļņa tradīcijās, skarot sociālo tematiku un strādājot ar mērķi veicināt pārmaiņas sabiedrībā. Savu pirmo filmu viņš uzņēmis savā toreizējā darba vietā zirņu fabrikā, bet vēlāk sadarbībā ar BBC ilgstoši pievērsies tieši Tuvo Austrumu reģiona valstīm, atainojot vienkāršu cilvēku dzīves, kas, iekļuvuši politisku un personīgu konfliktu varā, izdzīvo sarežģītos apstākļos. Gadu gaitā Šons Makalisters saņēmis dažādas prestižas balvas un nominācijas.

Dubultseansa pirmā filma «Sīrijas mīlasstāsts» (A Syrian Love Story, 2015) ir Šona Makalistera pazīstamākais darbs, kas tikusi nominēta Eiropas Kinoakadēmijas balvai kā 2015. gada labākā dokumentālā filma. Tajā Makalisters piecu gadu garumā seko Sīrijas politisko bēgļu Amera un Ragdas ģimenes dzīvei Sīrijā, Libānā un vēlāk arī Francijā. Šajā laikā viņi pārdzīvo politisko ieslodzījumu, protestus un apcietinājumu, dodas bēgļu gaitās, kā arī mēģina risināt laulības sarežģījumus. Režisors uzsver, ka «Sīrijas mīlasstāsts» nav filma tikai par Sīriju, bet par sīriešiem trimdā. «Lielākoties, kad skaties uz Sīriju vai tamlīdzīgiem stāstiem, redzi 30 sekunžu ziņu izlaidumu, un nekad netiec redzēt tādus pašus cilvēkus kā mēs. Tādus, kas smejas, raud, mīl, mirst,» saka Šons Makalisters. Pēc seansa galvenie varoņi Amers un Ragda, kas tagad dzīvo Francijā, pievienosies skatītājiem uz sarunu Skype video tiešsaistē.

«Negribīgais revolucionārs» FOTO: Kadrs no filmas

Vakaru plkst. 19.45 turpinās Šona Makalistera filma «Negribīgais revolucionārs», kurā galvenā varoņa tūristu gida Kaisa acīm novērota Jemenas revolūcijas attīstība 2011. gadā. 35 gadus vecais Kaiss Jemenas galvaspilsētā Sanā cenšas savilkt galus kopā, strādājot tēva ceļojumu aģentūrā. Viņš ir inteliģents mainīgo Jemenas notikumu komentētajs, kurš sniedz pārdomas par skarbajiem notikumiem, zaudējumu, dusmām un cerību par revolūcijas neizdibināmo virzību. Filma skatītājam parāda cilvēku neapmierinātības saknes un viņu prasības pret valdību, kā arī sniedz spēcīgu klātbūtnes sajūtu spontāni izveidotajā revolūcijas protesta nometnē un vētrainajos notikumos. Gada garumā vērojams Kaisa ceļš no prezidenta atbalstītaja uz negribīgu revolucionāru, pievienojoties dusmīgiem protestētaju pūļiem arvien asiņainākajās Sanas ielās.

www.kinobize.lv

Biļetes uz dubultseansu var iegādāties kinoteātra kasē vai iepriekšpārdošanā bezrindas.lv. Biļešu cenas uz dubultseansu ir 7,50eur un 5,50eur studentiem, skolēniem un senioriem.

Uz augšu
Back