Globālais kiberuzbrukums skāris 150 valstis; 200 tūkstoši upuru

Ilustratīvs attēls

FOTO: Andrew Caballero-Reynolds / AFP

Piektdien sāktais vērienīgais kiberuzbrukums ir ietekmējis 150 valstis un tam par upuriem kritis vairāk nekā 200 tūkstoši datorsistēmu, atsaucoties uz Europol paziņojumu, vēsta BBC.

Pastāv risks, ka uzbrukuma upuru skaits pieaugs, kad pirmdien cilvēki atgriezīsies savās darba vietās, sacījis Europol direktors Robs Veinvraits. Visvairāk postījumu kiberuzbrukums nodarījis Krievijā un ASV.

Uzbrukumos izmantots tā saucamais izspiedējvīruss, kas bloķē upura datorā esošos dokumentus, kamēr netiek samaksāta pieprasītā summa – 300 līdz 600 ASV dolāru, kas pārskaitāma virtuālajā valūtā «Bitcoin».

Vīruss izplatīts ar e-pastu palīdzību, kā pielikums šķietami nekaitīgām mēstulēm, piemēram, darba piedāvājumiem vai rēķiniem.

Kiberdrošības eksperti vēsta, ka saskaņā ar viņu novērojumiem daļa upuru esot jau samaksājusi pieprasīto izpirkumu.

Cita starpā uzbrukumiem tika pakļauts Lielbritānijas slimnīcu datortīkls, Krievijas Iekšlietu ministrija, Spānijas telekomunikāciju lieluzņēmums «Telefonica» un ASV piegāžu uzņēmums «FedEx», kā arī daudzas citas organizācijas.

Cietuši arī Vācijas dzelzceļa uzņēmuma «Deutsche Bahn» (DB) datori, un sestdien no rīta traucēta informācijas ekrānu darbība stacijās.

Taču DB uzsvēris, ka vilcienu kustību uzbrukums nav ietekmējis.

Krievijas centrālā banka sestdien paziņojusi, ka līdz ar vairākām ministrijām uzbrukumam pakļauta arī valsts banku sistēma, taču, atšķirībā no Iekšlietu ministrijas, kur inficēts aptuveni 1000 datoru, banku drošības sistēmām izdevies pasargāt to datortīklus.

Tiek ziņots arī par traucējumiem Krievijas dzelzceļa sistēmā, tomēr Krievijas dzelzceļš ziņo, ka uzbrukums ticis «lokalizēts» un ka vilcienu kustība nav ietekmēta.

Apvienotās Karalistes iekšlietu ministre Embera Rada paziņojusi, ka uzbrukumā cietušas 45 veselības aprūpes iestādes, taču viņa uzsvērusi, ka nevienā gadījumā nav nolaupīti pacientu personīgie dati.

Par pēdējo kiberuzbrukumu upuri kļuvis Francijas autoražotājs «Renault», kas naktī uz sestdienu bijis spiests pārtraukt ražošanu savās Slovēnijas rūpnīcās, un pagaidām tā nav atsākta.

Uzņēmums sestdien paziņojis, ka ražošana apturēta arī atsevišķās Francijas rūpnīcās, lai neļautu vīrusam izplatīties.

Savukārt uzņēmums «Kaspersky Lab» ziņo par 45 000 uzbrukumu 74 valstīs, norādot, ka uzbrukumos izmantotais vīruss ir pašreplicējošs datortārps, kas ļoti strauji izplatās.

Uzbrukumos izmantoto ļaunatūru aprīlī izplatījis hakeru grupējums «Shadow Brokers», apgalvojot, ka tā izstrādāšanai izmantota informācija par vājajām vietām «Microsoft» programmatūrās, kuru saturējuši nopludinātie ASV Nacionālās drošības pārvaldes (NSA) dokument

Uz augšu