Latvijas iesācējuzņēmuma «Eventech» tehnoloģijas dosies misijā uz Mēnesi

FOTO: Sputnik/Scanpix

Latvijas zinātnieku pētījumi vainagojušies panākumiem un novērtēti starptautiski – Latvijas iesācējuzņēmumam «Eventech» uzticēts izstrādāt daļu no «Luna-27» kosmosa kuģa nolaišanās sistēmas, pastāstīja investors un Komercializācijas reaktora vadītājs Nikolajs Adamovičs.

2012.gadā Komercializācijas reaktorā dzimušais un akcelerētais uzņēmums nule ir noslēdzis vienošanos ar Lielbritānijas kosmosa tehnoloģiju izstrādes kompāniju «Neptec», kas sadarbojas ar NASA, Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), «AirBus», Lielbritānijas Kosmosa aģentūru u.c.

«Eventech» nodrošinās daļu no nolaišanās sistēmas izstrādes,

«Manuprāt, tas ir Latvijas mērogam nebijis notikums, jo tie ir ne tikai zinātnieku un uzņēmuma panākumi, bet arī valsts panākumi. Latvija jau pirms kāda laika izteica vēlēšanos pievienoties Kosmosa aģentūras dalībvalstu lokam un šis notikums varētu būt mūsu iespēja,» uzsvēra Adamovičs.

Pēc eksperta paustā, «Eventech» ir izcils piemērs, kad zinātnieku idejas atbilstošā un mērķtiecīgi virzītā vidē kļūst komerciāli veiksmīgas. «Ja Latvija kaut pāris gados spētu radīt vienu, divus vai trīs šādus uzņēmumus, tad to pienesums ir vērtīgs ne vien ekonomikai vai zinātnei, bet arī nācijas pašlepnumam, jo unikālas tehnoloģijas nedzimst katru dienu,» uzskata Adamovičs.

Jurija Artjuha izgudrotajā notikumu taimerī, kas nodrošina augstas precizitātes laika mērīšanu.

«Pašlaik šī tehnoloģija ir attīstīta tik tālu, ka tā ļauj veikt notikumu virknes mērījumus ar precizitāti līdz pikosekundei. Savukārt kosmoss ir vide, kur kļūdām nav vietas un katra sīkākā detaļa ir no svara,» skaidroja Adamovičs.

Jāatgādina, ka «Eventech» ir tā dēvētais «spin-off» uzņēmums, proti, tas attīstījies, sadarbojoties un licencējot EDI tehnoloģiju. «Start-up» kompānijas darbība savulaik sākta ar trīs tūkstošu latu pamatkapitālu, kā arī aptuveni desmit tūkstošus latu aizņēmumu.

pasaules līderis īpaši augstas precizitātes satelīta lāzernavigācijas iekārtu ražošanas jomā,

Vēl pērnā gada februāra sākumā «Eventech» noslēdza līgumu ar EKA par daudzfunkcionālā notikumu taimera pielietojuma attīstīšanu kosmosa vajadzībām. Projekta budžets ir 400 tūkstoši eiro.

Plānots, ka starptautiskā kosmosa misija «Luna-27», ko organizē EKA sadarbībā ar Krievijas Federācijas Kosmosa izpētes institūtu un kosmosa izpētes milzi «Airbus», uz Mēnesi startēs 2021.gadā.

Lielbritānijas uzņēmums «Neptec Ltd» kopš 1992.gada izstrādā, būvē un testē sertificētas iekārtas un programmatūru EKA, AirBus, Lielbritānijas Kosmosa aģentūrai, kosmosa tehnoloģiju uzņēmumam «Orbital ATK», NASA u.c. 2011.gadā uzņēmums saņēma prestižo Džordža M. Lova (George M. Low) balvu par «Neptec» augsto kvalitāti un sniegumu, radot vīzijas produktus kosmosa atspoļkuģu programmā NASA Džonsona Kosmosa centrā.

Lasītākais šobrīd

Uz augšu