Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rīgas dome liedz galvaspilsētas labākajām skolām atvērt jaunas klases

Skolēni. Ilustratīvs foto FOTO: ITAR-TASS/ScanPix

Rīgas dome liegusi vairākām valsts ģimnāzijām galvaspilsētā atvērt jaunas klases 7.klašu grupā vai likusi samazināt klašu skaitu 8.klašu grupā, līdz ar to šogad samazināsies tajās uzņemamo skolēnu skaits. Daži no vecākiem to saista ar Rīgas domes vēlmi noturēt bērnus pilsētas mikrorajonu skolās. Skolas atzīst - bērniem būs jāpārdzīvo sāpīga konkurence un iekļūt tajās varēs tiešām tikai paši gudrākie.

Rīgā ir piecas ģimnāzijas ar prestižo valsts ģimnāzijas statusu, ko sabiedrībā uztver kā garantu augstai izglītības kvalitātei. Maijā un jūnijā gaidāmi iestājeksāmeni uz 7. un 10.klasi, otrdien ziņoja raidījums «LNT Ziņas». Taču Rīgas domes Izglītības departamenta rīkojums nozīmē, ka jaunajā mācību gadā Rīgas Valsts 2.ģimnāzijā, Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā, Āgenskalna Valsts ģimnāzijā un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā uzņemamo skolēnu kopējais skaits samazināsies par vismaz 120 audzēkņiem.

Āgenskalna Valsts ģimnāzijā visus līdzšinējos gadus bija četras 7.klases, bet nu šis apjoms jāsamazina. «Īsti šajā rīkojumā, kāpēc tas ir tā darīts, kāpēc mums ir atteikts atvērt ceturto 7.klasi, protams, nebija,» komentēja Āgenskalna Valsts ģimnāzijas direktores vietniece Inga Upeniece.

Rīgas Valsts vācu ģimnāzijai šis būs sevišķi sāpīgs trieciens, jo skola ir spiesta atteikties no 7.klases ar matemātikas programmu.

«Nākamgad 8.klase un aiznākamgad 9.klase ar matemātikas novirzienu nebūs, un tas nozīmē, ja bērns vēlēsies pārnākt uz mūsu skolas brīvajām vietām, viņam šādas iespējas, protams, nebūs,» skaidroja ģimnāzijas direktores vietniece Inga Riekstiņa.

Vecāki jau pauduši bažas, ka līdz ar matemātikas klases likvidēšanu varētu samazināties šīs ģimnāzijas skolēnu iespējas pēc tam mācības turpināt Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, kur galvenais ir izcilas matemātiskās zināšanas.

Pārmaiņas tapušas tikai janvāra otrajā pusē-februārī, kad vecāki jau bija izvēlējušies tālāko ceļu saviem bērniem.

Skolas atzīst - līdz ar 7.klašu skaitu būtisku samazinājumu valsts ģimnāzijās bērniem būs jāpārdzīvo sāpīga konkurence un iekļūt tajās varēs tiešām tikai paši gudrākie.

«Konkurence būs daudz lielāka, jo nokomplektēt četras vai trīs klases - starpība ir. Līdz ar to tai latiņai būs jābūt pietiekami augstai, lai nokļūtu nākamā gada septītajā klasē,» teica Upeniece.

Savukārt Rīgas Valsts 3.ģimnāzija saņēmusi rīkojumu samazināt 8.klašu skaitu no līdzšinējām četrām uz trim.

Un tās ir arī sliktas ziņas latviešu valodas, angļu valodas un matemātikas skolotājiem.

«Reāli mēs vairs neuzņemam jaunus skolēnus. Šobrīd, ja man samazinās skolēnu skaits, man jāatbrīvo skolotāji. Nu, protams, viņiem nebūs darba. Noteiktam skaitam skolotāju nebūs darba,» norādīja Rīgas 3.Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis (NSL).

Rīgas domes Izglītības departaments skaidro - valsts ģimnāzijām dotais rīkojums samazināt paralēlklašu skaitu skaidrojams ar jaunajiem higiēnas noteikumiem, kas noteiks vienam skolēnam vajadzīgo kvadrātmetru skaitu. Tie spēkā stāsies pēc trīs gadiem.

«Būs ļoti strikti noteikts, cik bērni var būt konkrētajā telpā, un tas būs ļoti strikti jāievēro. Uz to ir jāskatās kontekstā jau šajā brīdī.

Mēs nevaram - tagad nedomājam, domāsim, kad pienāks 2020.gads. Tad būs par vēlu, mēs nevaram tad bērnus no skolām dzīt projām,» pamatoja Rīgas domes Izglītības departamenta Skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.

Taču atsevišķas valsts ģimnāzijas tas nepārliecina, jo, pēc viņu aprēķiniem, gaidāmo higiēnas noteikumu dēļ nāktos samazināt skolēnu skaitu klasē vien par diviem trim, bet ne jau likvidēt pilnas paralēlklases.

Skolu direktori un bērnu

vecāki dzirdējuši neoficiālo versiju, ka Rīgas dome to darot it kā apzināti, lai bērni būtu spiesti iet mācīties uz nepopulārajām mikrorajonu skolām ar zemāku izglītības kvalitāti.

Tas pasargātu šīs Rīgas mikrorajonu vidusskolas no slēgšanas pārāk mazā bērnu skaita dēļ.

«Mikrorajonu skolām, kurām acīmredzot ir problēmas ar skolēnu skaitu un nepietiekamo izglītības kvalitāti, ir jāizlīdzina kaut kādā veidā šis skolēnu skaits,» sprieda 6.klases skolēna mamma Kristīne Jučkoviča, kura satraucas, kādā veidā skolu lietas tālāk risināsies un vai viņas bērnam būs iespēja iestāties kādā skolā, kur ir augsta izglītības kvalitāte.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) pauž nožēlu, ja tiešām šī versija izrādītos patiesais iemesls. Šī ziņa esot nepatīkama kontekstā ar jaunāko pētījumu par ļoti zemo izglītības kvalitātes Rīgas mikrorajonu skolās.

«Ja vecākiem nav iespējams aizsūtīt bērnu uz skolu, kur netiek atļauta vēl viena paralēlā klase, nu tad kādas ir iespējas? Nu tad ir jāizvēlas no tā, kas ir.

Es nespekulēšu, kāpēc ir šāds ir lēmums, bet nu varbūt Rīgas domes pašreizējai vadībai nav vajadzīgi gudri vēlētāji,» komentēja Šadurskis.

Tiesa gan, šajā situācijā īpašu izņēmuma attieksmi saņēmusi Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, kurai izdevies saglabāt esošo četru 7.klašu komplektu skaitu. Pārējās valsts ģimnāzijas neizprot, ar ko šī skola izpelnījusies šādu labvēlību.

Uz augšu
Back