T, 17.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

DP: Krievijas mācību «Zapad» laikā pret Baltiju var tikt izspēlēti provokatīvi scenāriji

TVNET
DP: Krievijas mācību «Zapad» laikā pret Baltiju var tikt izspēlēti provokatīvi scenāriji
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: TASS/LETA

Nav izslēdzama iespēja, ka vērienīgo Krievijas militāro mācību «Zapad 2017» laikā tiks izspēlēti arī provokatīvi scenāriji pret Baltijas valstīm, portāls TVNET uzzināja Drošības policijā (DP).

Izskanējis, ka militāro mācību «Zapad 2017» dēļ Krievija plāno pārsviest uz Baltkrieviju ievērojamu daudzumu karavīru un militārās tehnikas. Spēku pieaugums, salīdzinot ar 2015. gadu, paredzēts apmēram astoņdesmitkārtējs. Krievijas Aizsardzības ministrija izsludinājusi tenderi starptautiskam militāram dzelzceļa transportam, un pēc tās aprēķiniem šogad tehnikas transportēšanai uz Baltkrieviju būs vajadzīgi 4126 vagoni.

Saskaņā ar tendera nosacījumiem var secināt, ka Krievija grasās uz Baltkrieviju pārsviest vairākas divīzijas, iepriekš vēstīja Polijas izdevums «Defence24.pl». Krievija skaidro, ka mācības kopā ar Baltkrievijas bruņotajiem spēkiem tiek rīkotas regulāri.

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas Valsts drošības departaments (VSD) pavēstīja, ka Krievijas bruņoto spēku mācības «Zapad 2017» būs galvenais apdraudējums valsts drošībai. «Mums ir dati no publiskās telpas gan par pasūtītajiem vagoniem, gan karavīru dislocēšanu. Tas satrauc - gan mērogi, gan pats virziens,» atzina VSD vadītājs Darjus Jaunišķis.

Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītājs Vītauts Baks norādīja, ka tās būs visu laiku lielākās mācības pie Lietuvas robežām. Viņš arī pauda, ka šīs neapšaubāmi būs uzbrukuma mācības. «Nav šaubu. Krievijas politiskā elite visas mācības pie mūsu robežām modelē ne jau tā, lai tikai izvingrinātu karavīriem muskuļus. Tiek modelēti scenāriji iebrukumam Baltijas valstīs,» Baks sacījis ziņu aģentūrai BNS pēc Seima komitejas sēdes.

Savukārt Latvijas DP ieskatā «Zapad 2017» neveicina saspīlējuma mazināšanos Krievijas un Rietumu attiecībās. Iestāde norāda, ka tās rīcībā šobrīd nav tādas informācijas, kas liecinātu, ka mācību aizsegā varētu notikt provokācijas uz Latvijas robežas. «Vienlaikus nevar izslēgt iespēju, ka mācību ietvaros tiks izspēlēti dažādi scenāriji, tostarp - provokatīvi,» atzīst DP.

Lietuvas amatpersonas tikmēr atzinušas, ka agrāko mācību «Zapad» laikā cita starpā tika slīpētas potenciālas iemaņas okupēt valsts dienviddaļu, tādējādi nogriežot NATO spēkiem vienīgo sauszemes ceļu uz Baltijas valstīm. Tā Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pavēstījusi, ka iecerētās Krievijas mācības apliecina šīs valsts gatavošanos karam ar rietumiem.

Iepriekšējo reizi mācības «Zapad» notika 2013.gadā, un saskaņā ar Maskavas un Minskas sniegtajām ziņām tajās piedalījās aptuveni 10 000 karavīru. Informācija par plānoto mācību mērogiem ir konfidenciāla. Lietuvas izlūkdienests gan ir atzinis, ka pie valsts robežām tādu mācību ar tādu karavīru skaitu un bruņojumu vēl nav bijis. Mācības «Zapad» Krievija parasti rīko vasaras nogalē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu