Pirms alimentu nemaksātājiem liedz braukt ar auto, daudzi sāk naski kārtot parādus

FOTO: Valery Sharifulin / TASS

Likuma norma, kas ļauj alimentu nemaksātājiem piemērot liegumu vadīt transportlīdzekli, stāsies spēkā tikai pavasarī, bet jau tagad daudzi parādnieki sākuši aktīvāk kārtot savas saistības, ceturtdien vēstīja raidījums «LNT Ziņas». Gaidāmā norma parādniekiem izrādījusies labs dzinulis - likums vēl nav stājies spēkā, bet atgūto līdzekļu apmērs ir teju dubultojies.

«Parādnieki sākuši interesēties, mēģina noskaidrot, kā var nokārtot savas saistības. Var redzēt, ka pēdējā mēneša laikā regresa kārtībā atgūto līdzekļu apmērs ir palielinājies. Līdz šim mēnesī tika atgūti 200 000 - 250 000 eiro, bet pēdējā mēneša laikā šī summa ir virs 400 000 eiro,» stāstīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne.

Pētījumi liecina:

katram ceturtajam alimentu nemaksātājam ir derīga autovadītāja apliecība. Iespēja to pazaudēt ir izrādījusies iedarbīga metode.

Daudzi arī izteikuši vēlmi izveidot parāda atmaksas grafiku vai vismaz izrāda interesi to darīt.

«Mēs redzam, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonds jau saņem pieprasījumus par to, kā varētu sadarboties ar fondu, noslēgt vienošanos, lai ātrāk izmaksātu.

Varbūt šobrīd parādnieki nespēj izmaksāt visus uzturlīdzekļus, bet viņi piedāvā iespēju, ka varētu maksāt mazāk un pēc tam veikt dalītus maksājumus,»

komentēja Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina.

Autovadītāja apliecība gan netiks neatņemta visiem alimentu nemaksātājiem pēc kārtas, bet katru gadījumu izskatīs atsevišķi. Paredzēti arī vairāki izņēmumi - piemēram, ja ar auto vadīšanu cilvēks pelna sev iztiku vai ja viņa aprūpē ir bērns ar invaliditāti.

Liegumu sāks piemērot no 1.aprīļa.

Tāpat tiekot izvērtētas arī citas normas, ko piemērot alimentu nemaksātājiem, piemēram, liegums ieņemt amatus valsts vai pašvaldības iestādēs,

liegums piedalīties vēlēšanās vai liegums personai piedalīties publiskos iepirkumos.

Gada laikā cilvēku skaits, kuru vietā valsts ik mēnesi maksā uzturlīdzekļus, ir pieaudzis par diviem tūkstošiem. Tā š'a gada novembrī uzturlīdzekļi tika maksāti teju 33 000 parādnieku vietā. No tiem nepilni četri tūkstoši ir iekļauti arī publiskajā parādnieku sarakstā. Savukārt kopējā summa, ko alimentu nemaksātāji ir parādā valstij, sasniedz 196 miljonus eiro.

Uz augšu