Japānā izpildīts nāvessods pastardienas sektas dalībniekiem

TVNET/LETA/DPA/AFP
Japānā izpildīts nāvessods pastardienas sektas dalībniekiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Japānā piektdien izpildīts nāvessods pastardienas kulta «Aum Shinri Kyo» («Augstākās patiesības sekta») dibinātājam Sjoko Asaharam, kuru tiesa atzinusi par vainīgu vairākos noziegumos, arī par 1995.gada zarīna gāzes uzbrukumu Tokijas metro, kurā bojā gāja 13 cilvēki un saindējās vairāk nekā 5000.

(Papildināta ziņa.)

Nāvessods pakarot izpildīts 63 gadus vecajam Asaharam un vēl sešiem šajā lietā notiesātajiem sektas dalībniekiem, ziņo Japānas mediji.

Asaharu, kura īstais vārds ir Čidzuo Macumoto, tiesa atzina par vainīgu apsūdzības 13 punktos, arī par uzbrukumu Tokijas metro 1995.gada martā, kā arī virknē citu noziegumu, kuros dzīvību zaudēja vēl 15 cilvēki.

Lai gan nāvessods Asaharam pēc astoņus gadus ilgušas prāvas tika piespriests 2004.gadā, tas izpildīts tikai tagad, jo tika gaidīts, kamēr tiesa izskatīs visu 13 šajā lietā uz nāvi notiesāto sektas locekļu apelācijas. Šis process noslēdzās šā gada janvārī.

13 cilvēku gāja bojā un aptuveni 5000 cilvēku saindējās, kad sektas locekļi izpūta zarīna gāzi Tokijas metro sastrēgumstundā 1995.gada 20.martā. Televīzijā demonstrētie kadri ar guļošiem cilvēkiem metro pieturās un karavīriem maskās, kas noslēdza Tokijas metro stacijas, šokēja Japānas sabiedrību, kas bija pieradusi pie drošības ielās un metro stacijās.

Tiesas spriedumā teikts, ka Asahara pavēlēja noslepkavot advokātu Cucumi Sakamoto, kurš apkopoja sūdzības pret «Aum Shinri Kyo», un viņa sievu un bērnu, un izplānoja uzbrukumu ar zarīnu Japānas centrālajā daļā 1994.gadā, kad dzīvību zaudēja septiņi cilvēki, kā arī uzbrukumu Tokijas metro.

Asahara noliedza savu vainu visās apsūdzībās, izņemot uzbrukumu kādam vīrietim ar VX gāzi. Viņš arī apgalvoja, ka sektas sekotāji noziegumus pastrādājuši bez viņa ziņas.

Saviem sekotājiem Asahara apgalvoja, ka viņš ir Šivas - iznīcības un atdzimšanas dieva hinduistu reliģijā - reinkarnācija, un aicināja viņus uzticēt sevi un savus līdzekļus sektas vadītājam. Par rīkojumu nepildīšanu Asahara savus sekotājus sodīja.

No 1990.gada aprīļa Asahara sāka uzskatīt, ka visi cilvēki ir grēcīgi un viņus nepieciešams nogalināt, lai izglābtu to dvēseles.

Asaharas sekotāji veica dažādus dīvainus rituālus, tai skaitā dzēra ūdeni, kurā Asahara bija vannojies, un valkāja elektriskas cepurītes, kuras, kā ticēja sekotāji, «sinhronizēja» viņu smadzeņu viļņus ar Asaharu, ziņo aģentūra AP.

Asahara kā savus galvenos palīgus izvēlējās sekotājus, kas bija ārsti, juristi un zinātnieki no Japānas labākajām universitātēm.

Sekotāji pelnīja naudu ar jogas nodarbībām un veselīgiem ēdieniem, par ko iegādājās zemi un aprīkojumu. Viņi veidoja un pirka ieročus, bet Asaharas piesaistītie zinātnieki ražoja ķīmiskos un bioloģiskos ieročus.

Iemesli, kāpēc Asahara sarīkoja zarīna gāzes uzbrukumu Tokijas metro, joprojām nav zināmi. Sektas sekotāji sacīja, ka esot ticējuši Asaharas pareģojumiem par apokalipses tuvošanos. Viņi uzskatīja, ka vienīgie to pārdzīvos.

2000.gadā sekta sevi pārdēvēja par «Aleph». Japānas tiesībsargājošās iestādes to joprojām novēro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais