Sencovs badastreika rezultātā zaudējis 15 kilogramus svara

Ukraiņu kinorežisors Oļehs Sencovs

FOTO: Sergey Pivovarov / REUTERS

Ukraiņu režisors Oļehs Sencovs, kurš Krievijā izcieš 20 gadu cietumsodu un jau 52 dienas isteno badastreiku, nokrities svarā par 15 kilogramiem, bet nedomā pārtraukt protestu, ceturtdien paziņojusi Sencova māsīca.

41 gadu vecais kinorežisors atsakās no ēdiena kopš 14. maija, pieprasot, lai Krievija atbrīvo visus ukraiņu politieslodzītos.

Sencovs tika aizturēts 2014. gada 11. maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par «teroraktu plānošanu», un 2015. gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas jāizcieš stingrā režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs ir vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

Viņa izraudzītais laiks badastreikam sakrīt ar Pasaules kausa izcīņu futbolā, kas notiek Krievijā.

Neilgi pirms Pasaules kausa izcīņas sākuma Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka notiek sarunas ar Ukrainu par iespējām veikt ieslodzīto apmaiņu. Taču Maskava līdz šim nav izrādījusi gatavību atbrīvot Sencovu, neskatoties uz vairāku Rietumvalstu politiķu un slavenību aicinājumiem atbrīvot režisoru.

Maskava liegusi Ukrainas parlamenta pilnvarotajai pārstāvei cilvēktiesībās Ļudmilai Deņisovai tikties ar Sencovu.

«Oļehs, kurš ir 190 centimetrus garš, tagad sver 75 kilogramus,» pēc Sencova apmeklēšanas cietumā Ukrainas televīzijai «Hromadske» sacīja viņa māsīca Natalja Kaplana.

«Kopš badastreika sākuma viņš zaudējis 15 kilogramus,» viņa piebilda.

Vidēji cilvēks var izdzīvot bez ēdiena aptuveni astoņas nedēļas.

Kaplana sacīja, ka Sencova stāvoklis nav kritisks, bet tas ik dienu svārstās.

«Vakar viņam bija ļoti slikti, šodien viņš jūtas normāli. Viņam paliek sliktāk vakaros,» atklāja Kaplana.

«Viņš neapturēs savu badastreiku. Viņš sacīja, ka ies līdz galam un tic savai uzvarai,» norādīja Kaplana.

Sencovs sākotnēji tika turēts kolonijā Sibīrijā, bet 2017.gada oktobrī tika pārvests uz Arktikas koloniju Jamalas Ņencu autonomajā apvidū.

Uz augšu