Festivālā «Eiropas Ziemassvētki» Čaikovska «Gadalaiki» džeza noskaņās

Andrejs Puškarevs

FOTO: Publicitātes foto

Festivāla «Eiropas Ziemassvētki» ietvaros 22. decembrī Spīķeru koncertzālē apvienība «Vibe Trio» aicina klausītājus muzikālā ceļojumā cauri gadalaiku noskaņām, piedāvājot izbaudīt Pētera Čaikovska skaņdarbu «Gadalaiki» džeza aranžijās.

Ziemassvētku noskaņas un izbrauciens trijjūgā, dabas pilnbrieds un ražas novākšana, putnu dziesmas un medību ainas, zvaigžņu izgaismota pavasara nakts un pārsteigumiem pilns karnevāls...tās ir vien dažas no ainām, kādas ciklā «Gadalaiki» skaņās gleznojis krievu romantiķis Pēteris Čaikovskis. Šis daudzveidīgajiem tēliem un spilgtajiem kontrastiem cauraustais opuss labi pazīstams visiem jaunajiem pianistiem un laika gaitā piedzīvojis arī dažādus pārlikumus. Jaunus stilistiskus vaibstus džeziskās nokrāsās un savu skatījumu uz šo klaviermūzikas šedevru šajā koncertprogammā piedāvā Andrejs Puškarevs (vibrofons), Reinis Ozoliņš (kontrabass) un Kaspars Kurdeko (bungas) jeb apvienība Vibe Trio. Džeza aranžijas «Gadalaikiem» veidojis Andrejs Puškarevs.

Latvijas mūzikas dzīvē šis trio sevi spilgti pieteica pagājušā gada nogalē ar koncertprogrammu «Mūsu mīļākās lietas» (Our Favourite Things), kas izskanēja Latvijas Radio 1. studijā un arī programmas «Klasika» tiešraidē. Grupas iniciators ir ukraiņu sitaminstrumentālists Andrejs Puškarevs - ilggadējs kamerorķestra Kremerata Baltica mūziķis, kurš Latvijas mūzikas vidē labi pazīstams arī kā komponists un lielisks aranžētājs. Ideju par klasisku džeza trio, kurā klavieru lomā būtu vibrofons viņš bija lolojis jau gadiem, aizsācis vēl Kijevā, bet pērn saspēlējies ar fantastiskajiem latviešu džeza mūziķiem. Čaikovska «Gadalaiki» iemirdzējās arī trio pirmajā koncertā, taču šājā koncertprogrammā pirmoreiz skan viss 12 daļās veidotais cikls, kas tapis pēc Sanktpēterburgas mūzikas žurnāla Nouvellist redaktora ierosinājuma vesela gada garumā ik mēnesi publicēt mājas muzicēšanai paredzētu skaņdarbu klavierēm. Pirmā no šīm miniatūrām tika publicēta izdevuma 1876. gada janvāra numurā, bet noslēdzošā – decembrī, tieši pirms 140 gadiem.

Festivālu «Eiropas Ziemassvētki» atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Biļetes «Biļešu paradīzes» kasēs.

Uz augšu