Šerloka Holmsa dzimšanas dienā: mēmais kino un džezs

Ikgadējā starptautiskā pilsētas festivāla «Šerloka Holmsa dzimšanas diena» ietvaros 2017.gada 8.janvārī plkst.18:00 Cafe Film Noir (kinoteātrī «Splendid palace», Elizabetes iela 61) norisināsies 1916.gadā uzņemtās mēmās filmas «Šerloks Holmss» seanss.

Šī ir viena no pirmajām slavenā detektīva piedzīvojumu ekranizācijām, kas daudzus gadus tika uzskatīta par pazudušu. Tikai 2014. gadā, simts gadus pēc pirmizrādes, Francijas kinoarhīvos ar La Cinématheque Francaise atbalstu tika atrastas kinolentes ar oriģinālās filmas kopijām. Nebijušu muzikālu noformējumu Rīgas kinoseansam radījis laikmetīgā džeza duets - saksofonists un džeza apvienību līderis Deniss Paškevičs un lietuviešu perkusionists, avangarda džeza un laikmetīgās mūzikas izpildītājs Arkādijs Gotesmans. Skatītājiem pirmo reizi tiks sniegta iespēja noskatīties filmu ar laikmetīgās džeza mūzikas pavadījumu, kas vienlaikus ļaus sajust pagātnes elpu un izdzīvot mirkli. Jāatzīmē, ka filmā attēlotā laikmeta garu palīdzēs radīt pats kinoteātris «Splendid Palace». Atklāts pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā, tas ir pirmais kinoteātris Rīgā, kurš ilgu laiku bija lielākais kinoteātris Baltijā. Tieši šeit notika pirmie kinoseansi ar dzīvās mūzikas pavadījumu.

Latvijas skatītājiem filma tiks izrādīta pirmo reizi. To demonstrēs angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Amerikāņu režisora Artura Berteleta uzņemtā filma «Šerloks Holmss» pirmizrādi piedzīvoja 1916. gada 15. maijā. Šerloku Holmsu atveido amerikāņu aktieris Viljams Džilets. Lai gan viņš gandrīz 30 gadus populāro detektīvu spēlējis uz skatuves, šī ir viņa vienīgā kinoloma, savukārt atrastā kinolente ir vienīgā, kurā viņš iemūžināts šajā tēlā. Tieši Džilets detektīva tēlu papildināja ar visiem tik labi zināmajām detaļām, bez kurām nav iedomājams teātrī un kino atveidotais Holmss. Džileta Šerloks Holmss valkāja mednieku cepuri, smēķēja pīpi, un viņam bija spieķītis. Bez tam tieši šis aktieris sāka lietot leģendāro frāzi: «Elementāri, Vatson!» Filmu veido četras epizodes: «Vēstule no kroņprinča», «Moriartijs pret Holmsu», «Traģiska nakts» un «Šerloka Holmsa triumfs».

1916. gada mēmā filma «Šerloks Holmss» ir izcils kino klasikas paraugs. Šo seansu jo sevišķi novērtēs visi Konana Doila darbu par Šerloku Holmsu pazinēji un cienītāji. Neskatoties uz to, ka tā laika aktierspēle atšķiras no mūsdienām - vēstījumu skatītājiem aktieri varēja nodot tikai ar skatienu, mīmiku un žestiem, skatīties filmu ir patiešām aizraujoši. Viljams Džilets spilgti atveido nu jau visiem pazīstamo detektīvu, apbrīnojams ir arī Eduards Fīldings Holmsa uzticamā palīga Doktora Vatsona lomā. Skatītājiem būs interesanti salīdzināt Šerloka Holmsa veidolu laikā, kad vēl tika rakstītas grāmatas par viņu, ar detektīva mūsdienu versijām aktieru Vasilija Ļivanova, Benedikta Kamberbača, Roberta Daunija juniora un citu interpretācijās. Turklāt šī bija pirmā un vienīgā filma, kuru redzēja pats sers Arturs Konans Doils.

Ideju par kino un mūzikas sintēzi ierasta kinoseansa vietā iedvesmojusi tradīcija mēmās filmas demonstrēt ar dzīvās mūzikas pavadījumu. Projekta rīkotāji ir izvēlējušies novatorisku pieeju - filmas muzikālajam pavadījumam izvēlēts mūsdienu džezs ar provokatīvas improvizācijas elementiem. Skatītāji vienlaicīgi varēs baudīt kino, džeza koncertu un jam session.

Uz augšu