Asinsdonoru centra eksperti vēl kā iespējamu riska grupu Latvijā nosauc studentus no Indijas.
«Indiešiem mēdz būt tā sauktais Bombejas fenotips - tā ir tāda ļoti reta asinsgrupa. Ja mums kāds indietis būtu un viņam būtu šis Bombejas fenotips, mums principā būtu neiespējami atrast saderīgu eritrocītu masu,» atzīst Šmite. Pēc viņas teiktā, šādu donoru atrast būtu pilnīgi neiespējami.
Augstskolu vidū Rīgas Stradiņa universitāte ir ar vislielāko etnisko dažādību. Tiesa gan, ārvalstu studentiem iestājoties, tur neprasa asinsgrupu. Universitātes pārstāvji pauž izbrīnu, ka vajadzības gadījumā ārkārtas situācijā valsts nespētu nodrošināt unikālus asinsgrupu paveidus.
«Attiecībā uz asinsgrupu - to mēs viņam neprasām galīgi. Mēs nešķirojam studentus ne pēc ādas krāsas, ne pēc nacionalitātes,» skaidroja universitātes pārstāvis Edijs Šauers. Viņš piebilda, ka cilvēks pats uzņemas atbildību un medicīna ir tā, kas var viņiem palīdzēt.
Taču izrādās - nevarētu vis. Protams, pastāv iespēja pirkt asinis no starptautiskās asiņu bankas, bet tad rodas jautājums, cik ilgā laikā tās varēs piegādāt.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas «Gaiļezers» Asins sagatavošanas nodaļā vērtē, ka Lielbritānijas lēmums aktīvāk aicināt nodot asinis tieši etniskajām grupām esot vērtējams kā progresīvs.
«Tas ir pareizi, ka tiek domāts par drošām un atbilstošām asins komponentu pārliešanām. Es domāju, ka tas ir uz progresu, ir tomēr labāk saņemt savas rases asinis, kaut vai grupas neatšķiras, tomēr šie citi antigēni atšķiras. Tas tomēr ir tā kā progresīvs solis,» vērtēja nodaļas vadītāja Sandra Jaundžeikare.