10 citādāki galamērķi rudenīgai un krāsainai nedēļas nogalei

FOTO: @kruminjsh

Zelta rudens pārņēmis Latviju, tāpēc saģērbies siltāk, paņem līdzi termosu ar siltu tēju un dodies baudīt gleznaino dabu. Nevar noliegt, ka Sigulda šajā gadalaikā ir īpaši skaista, tomēr aicinām ļauties nezināmajam un vēl neredzētajam. Gleznaini noslēpumainā Latvija, sirreāls zemūdens cietums Igaunijā, šūpošanās Lietuvas Sahārā... Iesakām 10 galamērķus, kurp doties jau šajā brīvdienās, kamēr lapas vēl krāsainas. Un kāpēc gan ne?

FOTO: facebook.com/www.liktendarzs.lv

 

FOTO: facebook.com/www.liktendarzs.lv

Apskati, ko dāvināsi Latvijai simtgadē

Ar visas Latvijas tautas atbalstu uz salas Daugavā, Koknesē, top Likteņdārzs. Tā ir vieta, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne. Kā pagājušajā gadsimtā paaudzes aiz sevis atstāja Brīvības pieminekli, tā mēs aiz sevis atstāsim Likteņdārzu.

Kas tas ir?

Likteņdārzs ir veidots kā visas latviešu tautas kopīga dāvana Latvijas Republikas 100 gadu jubilejā, 2018.gada 18.novembrī. Dārzs ir 20. gadsimtā politisku iemeslu dēļ cietušo latviešu piemiņas vieta, kas simboliski stāsta, kāda ir bijusi maksa par latviešu tautas brīvību un neatkarīgu valsti.

Projekta realizācija un pirmie darbi Likteņdārzā sākti 2008. gadā, radot ābelīšu alejas ceļu, 2009. gadā tapis salas perimetrālais ceļš. 2010. gadā sākta un 2011. gada turpināta dārza centrālās daļas - amfiteātra - būvniecība. 2012. gada galvenais darbs ir Skatu terases būvniecība. 2014. un 2015. gadā izbūvēti Daugavas krasta nostiprinājumi un apmeklētāju autostāvvieta.

Likteņdārzā var baudīt gājēju taku, kā arī līdz 30.oktobrim doties izbraucienā pa Daugavu ar kuģi «Vīgante». Dārza teritorijā atrodas arī amfiteātris un laivu piestātne ar skaistu skatu terasi. Tāpat arī tev ir iespēja atbalstīt Likteņdārzu un palīdzēt to pilnveidot.

FOTO: facebook.com/www.liktendarzs.lv

Kur atrodas?

«Likteņdārzs», Kokneses pagasts, Kokneses novads.

Koknese atrodas 100 km no Rīgas, šosejas A6 malā. Kokneses pagastā, Daugavas pusē, ir ceļa norāde uz brūnā fona «Likteņdārzs 1 km».

Likteņdārzs atrodas uz pussalas, un ar sauszemi to savieno uzbērts ceļš.

 

FOTO: @onelight23

Mistika ap Čertoku

Mistiskais Čertoka ezers, kurš saukts arī par Velnezeru vai Valnezeru. Tas atrodas Krāslavas rajonā, priežu mežu ielokā. Savu popularitāti galvenokārt ieguvis, pateicoties tā smaragdzaļajai krāsai.

Dabas liegums «Čertoka ezers (Valnezers)» 53 ha platībā ir izveidots 1977. gadā. Ezers veidojies sufozijas piltuvveida ieplakā. Tam raksturīga 17 m dziļa piltuvveida ezerdobe. Ezera ūdenī nav liela ūdensaugu un ūdensdzīvnieku daudzveidība.

Lielāko lieguma platības daļu aizņem sausieņu priežu meži. Vietām sastopami nelieli pārejas purvi un piekrastes veģetācija. Apkārtne ir ļoti pauguraina. Dabas lieguma teritorijas flora un fauna kopumā ir diezgan labi izpētīta. Sugu sastāva un skaita ziņā tā ir diezgan nabadzīga. Galvenā dabas lieguma vērtība ir pats Čertoka ezers, kura ekosistēmas un apkārtējās ainavas aizsardzība ir svarīgākais dabas lieguma mērķis un uzdevums.

Par Čertoka ezeru jeb Velnezeru apkārtējie iedzīvotāji zina stāstīt daudz un dažādus nostāstus. Ezera apkārtnē nekad neesot dzīvojuši cilvēki, jo tie pie ezera nevar ilgstoši uzturēties. Čertoka ezera apkārtnē cilvēki bieži nomaldās un neatrod ezeru. Pēc vietējo iedzīvotāju nostāstiem, ezerā nedrīkst peldēties, jo var noslīkt, ka no ezera tiek izstarota negatīva enerģija utt.

Kur atrodas?

Krāslavas rajona Šķeltovas pagastā, Krāslavas virsmežniecībā, Dienvidlatgales mežsaimniecībā.

? #world #lake #tree #view #nature #travel #autumn #Latvia #Latvija #Latgale #gopro

A photo posted by Jānis Soldatenoks (@dekors_aka_zirgs) on

 

FOTO: @samantha_kuznecova_

Ainažu mols

Visapkārt ūdens, bet joprojām uz sauszemes? Ja nebaidies no vēja, tad Ainažu Ziemeļu mols ir vieta, kurp doties nesteidzīgā atpūtā un ļauties mūžīgajam dabas kino.

Ainažu mols ir 20. gadsimta sākuma Ainažu ostas darbības liecinieks, tas atrodas pie pašas Latvijas - Igaunijas robežas.

Mola būves galvenais nolūks bija ierīkot šaursliežu dzelzceļa atzarojumu no Ainažu stacijas līdz viļņlauzim, lai ar kuģiem atvesto labumu izcelšanu krastā un tālāku pārvadāšanu padarītu ērtāku. Dambja būvi iesāka 1912.gadā, taču būvdarbus pārtrauca Pirmais pasaules karš, kura laikā Ainažu osta kā stratēģiski nozīmīgs objekts stipri cieta. Ainažu ziemeļu mols ir kā Lielais Latvijas mūris - tā garums krastā ir 361 metri un līcī - 482 metri.

Kur atrodas?

Ainažos, tieši pirms Igaunijas robežas pa kreisi no ceļa.

A photo posted by Kate (@ka4ee) on

 

FOTO: @eduardsh

Cietums zem ūdens

Rummu karjera ezers tiek dēvēts par vienu no Igaunijas skaistākajām niršanas vietām. Lai arī rudenīgos laikapstākļos ar ūdens aktivitātēm aizraujas vien retais, iesakām doties citādākā rudens pastaigā pa karjera apkārtni.

Vēsturiski 1938.gadā šajā apkaimē tika izveidots cietums, blakus tam atradās kaļķakmens karjers, kur tolaik nodarbināja ieslodzītos.

1991.gadā, kad tika atgūta Igaunijas neatkarība, ūdens sūkņi šajā apkaimē tika izslēgti, tāpēc cietums ātri vien applūda un šobrīd atrodas zem ūdens. Galvenokārt šī vieta piesaista uzmanību īpaši dzidrā ūdens dēļ.

Kur atrodas?

Rummu, Harju apriņķis, Igaunija.

Rummu karjers - nereāla vieta

A photo posted by Oskars (@rocknphotos) on

 

FOTO: @latvia.in

Rudens, sēžot laivā

Kaņiera ezers ir viena no labākajām putnu vērošanas vietām Ķemeru nacionālajā parkā. Šajā vietā iespējams doties ne tikai rudenīgā pastaigā pa dabas taku līdz putnu vērošanas tornim, bet apskatīt apkārtni arī no ezera vidus. Pieejama arī Kaņiera ezera laivu bāze.

Kaņieris ir uzskatāms par vienu no izcilākajām putnu vietām Latvijā, jo nelielā dziļuma un bagātīgās ūdensaugu veģetācijas dēļ tas ir īpaši piemērots dažādu ūdensputnu ligzdošanai un atpūtai caurceļošanas laikā. Ezeram īpaši raksturīgas sugas, kas ligzdo niedrājos (lielais dumpis, mazais ormanītis, bārdzīlīte, dažādi niedru ķauķi, retumis tiek dzirdēts arī mazais dumpis) vai peldošās slīkšņās (pīles un kaijveidīgie putni).

Ezerā ir 14 salas, un te pavisam konstatētas 237 putnu sugas (kopā Latvijā ir reģistrētas 342 putnu sugas).

Pateicoties laivu bāzei, iespējams doties ne tikai rudenīgā pastaigā, bet arī aplūkot apkārtni laivā - no ezera vidus. Starp citu, Kaņiera ezerā ar iepriekš izņemtu atļauju ir iespējams arī makšķerēt.

Kur atrodas?

Kaņiera ezera putnu vērošanas tornis atrodas Kaņiera Riekstu pussalā un ir viegli atrodams - Lapmežciema - Antiņciema ceļa malā uz to norāda liela no koka veidota zīme.

???

A photo posted by Masha Kuravleva (@masha.kuravleva) on

 

FOTO: @mitra.amd

Uz Sahāru šūpoties

Dodies uz Lietuvas Sahāru - Kuršu kāpu. 98 kilometru garajā smilšu kāpu strēlē, kas atdala Kuršu jomu no Baltijas jūras, var baudīt ne tikai mieru un zeltaino rudeni, bet arī gleznainus skatus.

Šogad Kuršu kāpā uzbūvēts 10 metrus augsts skatu tornis. Koka tornis jau šobrīd piesaista vietējo iedzīvotāju un arī tūristu uzmanību. Tas veidots no koka un ierīkots vairākos līmeņos. Torņa virsotnē ierīkots skatu laukums, no kura var redzēt jūru un koku galotnes, bet tā vidējā daļā ierīkotas šūpoles.

Kur atrodas?

Skatu tornis atrodas Nidā, Neringas pilsētas dienviddaļā, Urbo kalnā.

Another path #dunes #nature #sand #sky #beach #Lithuania #travel #traveling #landscape

A photo posted by Lina Šimkevičiūtė (@linuuutuk) on

#notyetdecided #highlight

A photo posted by LiNas Ramanauskas (@linasnfm) on

 

FOTO: Apollo

Kamēr vēl var: Skrunda-1

Tiem, kas vēl nav devušies aplūkot Skrundas RLS militāro pilsētiņu «Skrunda-1», iesakām to darīt, kamēr vēl var, jo jau pavisam drīz pilsētiņa apmeklētājiem tiks slēgtā. Tā pārtaps par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) bāzi.

Skrundas novada domei pilsēta pieder kopš 2015.gada janvāra, tā iekļauta pilsētas apskates objektos, piedāvājot interesentiem to aplūkot ne tikai no ārpuses, bet izstaigāt arī telpas, kuras kādreiz par mājām saukuši apmēram pieci tūkstoši padomju laika virsnieku, kareivju, tehniķu un viņu ģimenes.

Pilsētā atrodamas dažādas padomju laika liecības - pieraksti un burtnīcas, apavi, avīžu un žurnālu izgriezumi, kā arī grāmatas un mēbeļu pārpalikumi. Rodas sajūta, ka pamestajai pilsētiņai noslēpumu nav - atvērtas ir teju visas durvis. Ja vien ir vēlēšanās, iespējams uzkāpt gan uz māju jumtiem, gan ielīst pagrabos.

 

FOTO: @angelock_nsk

Igaunijas Niagāra

Ja Kuldīgas ūdenskritums jau apskatīts, iesakām apmeklēt kaut ko nedaudz ievērojamāku - Igaunijas Jegalas ūdenskritumu, kas ir viens no izcilākajiem igauņu dabas brīnumiem.

Jegalas ūdenskritums ir augstākais dabiskais ūdenskritums valstī – tā augstums ir astoņi metri. Tas nereti tiek dēvēts par Igaunijas Niagāru. Ūdenskrituma varenumu var izjust ne tikai vasarā; to var izbaudīt arī ziemā, kad ūdenskritums ir sasalis, vai palu laikā pavasarī un rudenī.

Kur atrodas?

Tas atrodas Jägala-Joa ciematā Ziemeļigaunijā, uz Jegalas upes.

 

FOTO: @hedge.hog_

Sasveicinies ar briežiem

Vai zināji, ka Latvijā ir vairākas briežu audzētavas un dārzi? Vairākas šo dzīvnieku audzētavas piedāvā interesentiem doties ciemos, lai uzzinātu ko vairāk par briežu dzīvesveidu un pat pabarotu tos.

Vairāki Latvijas briežu dārzi un audzētavas piedāvā apskatīt, novērot un pabarot skaistos dzīvniekus. Tāpat audzētavu teritorijās pieejamas dažādas meža takas, kur baudīt Latvijas dabas mieru un klusumu, kā arī piknika vietas, tai skaitā lapenes.

Mani mīļie radiņi.. ?? #briežudārzs #brieži #deer #animal #nature #cute #animalphotography #valgunde #latvia

A photo posted by Baiba Briede-Avota (@bbriede_avota) on

Pirms došanās uz kādu no audzētavām iesakām sazināties un par ierašanos paziņot savlaicīgi.

Kur atrodas?

  • Briežu dārzs «Buku audzētava» - Jelgavas novads, Valgundes pagasts, «Kurzemnieki».
  • Briežu dārzs un safari parks «Zemitāni» - Kokneses novads, Iršu pagasts, Zemitāni.
  • Briežu dārzs «Rudiņi» - «Rudiņi», Irlavas pagasts, Tukuma novads.
  • Briežu dārzs «Saulstari» - Mores pagasts, Siguldas novads.
 

FOTO: @jekaterina_kalina

Uzkāp uz «Mēness»

Dodies uz Lietuvas Biržu reģionālā parka teritoriju, kur iespējams doties ne tikai rudenīgā pastaigā pa kaimiņzemes dabas takām, bet uzkāpt arī novērošanas tornī, kas līdzinās grimstošai laivai vai pat pusmēnesim.

Torņa augstums – gandrīz 32 metri. 30 metru augstumā esoša novērošanas laukuma platība – gandrīz 30 kvadrātmetri. Pirmajā stāvā ir 27,75 m2 amfiteātris, paredzēts cilvēku sapulcēšanai, nelieliem pasākumiem vai vienkārši atpūtai.

Novērošanas torņa ierīkošanas mērķis – radīt labvēlīgus apstākļus apmeklētājiem iepazīties ar vienām no galvenajām Biržu parka vērtībām – Kirkilu ainavas liegumā esošo karsta kriteņu reljefu. No novērošanas torņa paveras brīnišķīgs skats – 30 ar ūdeni pilnu karsta kriteņu, kuras sauc par Kirkilu lieguma ezeriņiem, to diametrs ir aptuveni 35 m un vairāk. Dažreiz, zināmos apstākļos, vasarā tie krāsojas dažādās krāsās.

Kur atrodas?

Lietuvas Biržu reģionālā parka teritorijā pie Kirkilu karsta ezeriņiem.

Karstiniai Ežerėliai #Biržai #Kirkilųbokštas #lakes

A photo posted by Laurynas Nakvosas (@laurynasnak) on

Uz augšu