Mamikins reklamē jaunu filmu par to, kā Latvija vajājot Vaškeviču

Ināra Vilkaste

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Austrija ir atteikusies izdot Latvijai kukuļdošanā un liecinieku ietekmēšanā apsūdzēto bijušo muitas amtpersonu Vladimiru Vaškeviču. Šādu ziņu augustā Ģenerālprokuratūra saņēmusi no kolēģiem Austrijā. Vaškeviča veselības stāvoklis neļaujot viņam ne stāties tiesas priekšā, ne arī uzklausīt izvirzīto apsūdzību. Tikmēr Vaškeviča sieva Ināra Vilkaste turpina stāstīt, ka Latvijas valsts viņus nepamatoti vajā. Šīs versijas popularizēšanā iesaistījies Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga».

No tiesībsargiem bēguļojošais bijušais muitnieks Vladimirs Vaškevičs spēris soli tālāk savu tiesību aizsardzībai. Par viņa sāgu ir radīta filma. Un ar šīs filmas prezentāciju nākamnedēļ Eiroparlamentā nodarbosies deputāts Andrejs Mamikins.

Mamikins saka, ka viņš neesot nekāds Vaškeviča aizstāvis. Pie viņa vērsies poļu režisors Andžejs Tarkovskis Kiliševskis ar lūgumu paradīt filmu «Neērtais Vaškevičs», viņam tas šķitis interesanti. Filma uzņemta pēc Vaškeviča sievas Ināras Vilkastes grāmatas ar tādu pašu nosaukumu.

Andrejs Mamikins, Eiroparlamenta deputāts: «7.datums, otrdien, trešdien pēc nedēļas, un es solu jums personīgu uzaicinājumu un šo, teiksim, ekskluzīvo iespēju skatīties šo filmu, jo tā tika rādīta tikai vairākos festivālos, bet netika radīta Latvijas presei.»

Žurnālists: «Filmas autori vērsās pie jums ar lūgumu, lai jūs tā kā prezentētu?»

Mamikins: «Es esmu pazīstams ar poļu kolēģiem, ja. Un mums bija sarunu posms un es padomāju un piekritu principā..»

Žurnālists: «Režisors pie jums vērsās?»

Mamikins: «Pie palīgiem vērsās kāds no filmēšanas grupas un pēc tam mēs sapratām, ka zeme ir maziņa, jo sākumā man tika anonsēts: negribu paskatīties par tiesībsargājošo iestāžu darbinieku patvaļu Latvijā? Es saku – protams.»

Vilkastes grāmata izdota 2015.gadā. Tajā labie ir viņa pati un vīrs Vladimirs Vaškevičs, godīgs muitnieks, cīnītājs pret kontrabandu. Sliktie - Ināras bijušais dzīvesbiedrs Raimonds Štālbergs un KNAB darbinieki. Daudz uzmanības grāmatā veltīts Jutai Strīķei un Jurim Jurašam. Vairākās lappuses stāsta, ka pie Štālberga atrasta Juraša vizītkarte. Sētas aizdomas, ka arī Vaškeviča spridzināšanā iesaistīti KNAB darbinieki. Pat Ilzes Jaunalksnes sarunas esot speciāli noklausītas, lai mestu ēnu uz Vladimiru Vaškeviču.

Tas viss tik ļoti ieinteresējis mazpazīstamu poļu režisoru Andžeju Tarkovski Kiliševski, ka viņš pēc Vilkastes grāmatas motīviem uzņēmis filmu «Neērtais Vaškevičs».

Andrejs Tarkovskis Kiliševskis, poļu režisors: «Es nolēmu to uzņemt, šo filmu, kā režisors, jo mani ieinteresēja šis stāsts par Ināru Vilkasti. Es viņu pazīstu jau vairākus gadus, viņa bieži brauca uz Poliju. Piedalījusies vairākās konferencēs, dažādos pasākumos. Un viņas stāsts mani tik ļoti ieinteresēja, ka es nolēmu uzņemt filmu.»

Filmas budžets esot 30 000 dolāru. Izmaksas esot sedzis pats režisors, Vilkaste tikai apmaksājusi lidmašīnas biļetes uz Rīgu.

Noprotams, ka pats režisors uz Rīgu nav braucis, tomēr zina stāstīt, ka Latvijā situācija ar cilvēktiesībām ir zem katras kritikas.

Filmas prezentāciju Briselē palīdzējusi noorganizēt Vilkaste. Filma pieteikta daudziem mazāk zināmiem kinofestivāliem, dažos jau saņēmusi balvas. Tas režisoram ir pirmais kino darbs, jo Polijā viņu vairāk pazīst kā modes apskatnieku.

Ināra Vilkaste

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Andrejs Tarkovskis Kiliševskis: «[Filmu uzņēmu] lai uz viņas ģimenes piemēra parādītu politisko situāciju Latvijā. Ka demokrātiskā valstī tādas lietas notiek, kas ir pret likumdošanu.»

Par vīra labo vārdu Vilkaste cīnās starptautiski.

Pirms četriem gadiem prezidenta Andra Bērziņa vizītes laikā Čikāgā Vaškevičiem izdevās panākt, ka ASV jurists Tomass Kanepa un senators Daniels Lipinskis vēršas pie ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones

ar aicinājumu ASV pārskatīt, vai vajadzīgs atbalsts tādas valsts aizsardzībai, kas netaisnīgi vēršas pret Vilkasti un Vaškeviču.

Pirms pieciem gadiem Rīgu apmeklēja ASV lobistu grupa, kas vēlējās tikties ar premjerministru Valdi Dombrovski un Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Ainaru Latkovski.

Austrijā ir dibināta sabiedriska organizācija «Taisnīgumu Inārai». Un to vada bijušais Eiropas Padomes ģenerālsekretārs, austriešu politiķis Valters Švimmers. Bet Latvijā tas nav devis rezultātus. Vaškevičs ir apsūdzēts divos kriminālprocesos. Vienā par kukuļdošanu Muitas priekšniekam Tālim Kravalim, otrā par mēģinājumu piekukuļot kādu liecinieku.

Lietas nevirzās, jo Vaškevičs no Latvijas ir pazudis. Te viņa nav jau piecus gadus, kopš tiesa atbrīvoja no apcietinājuma pret 60 000 latu drošības naudu.

Pēc tam Vaškevičs paziņoja, ka ārstējas klīnikā Vīnē. «Nekā personīga» noskaidroja, ka tur viņa nav.

Latvija ir vērsusies Austrijas varasiestādēs ar lūgumu Vaškeviču izdot tiesāšanai. Augustā prokuratūra saņēmusi kārtējo atteikumu.

Arvis Miglāns, virsprokurors: «Faktiski tagad nupatās jūlijā tika aizsūtīts tiesiskās palīdzības lūgums Austrijas Republikas centrālajai ekonomisko noziegumu korupcijas apkarošanas prokuratūrai. Tika lūgts veikt izmeklēšanas darbības pret apsūdzēto Vaškeviča kungu. Tāpat tika lūgts rast iespēju, ka pie procesuālo darbību veikšanas varētu piedalīties es, tas ir, prokurors Miglāns. Taču atkal, kā iepriekšējo reizi, tika saņemta atbilde no šīs prokuratūras, nu viņa ir datēta ar 18.augustu. Un šī atbilde ir tāda, ka, pamatojoties uz jau veikto Vaškeviča veselības stāvokļa pārbaudi, jārēķinās ar minētās personas ilgstošu nespēju stāties tiesas priekšā. Un punkts.»

Žurnālists: «Bet nu no šitā visa es saprotu, ka viņi ir pateikuši, ka viņš ir slims un uz redzēšanos, un nekur neizdos?»

Miglāns: «Nu diemžēl, jūs pareizi saprotat, ja.»

Uz augšu