Pk, 7.10.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Romas pāvests pasludina māti Terēzi par svēto

LETA/AFP
Romas pāvests pasludina māti Terēzi par svēto
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Romas katoļu pāvests Francisks svētdien pasludināju māti Terēzi par svēto.

Par mātes Terēzes kanonizēšanu jeb iecelšanu svēto kārtā pāvests paziņoja īpašā misē Vatikānā, uz kuru Svētā Pētera laukumā bija sapulcējušies apmēram 100 000 cilvēku.

Māte Terēze, īstajā vārdā Anjēze Gondža Bojadžiu, dzimusi Maķedonijas galvaspilsētā Skopjē 1910.gadā albāņu ģimenē, kurai 12 gadu vecumā paziņoja, ka vēlas kļūt par mūķeni. 18 gadu vecumā viņa devās uz Īriju, iestājās loratenciešu klosterī, kur pieņēma vēlāk visai pasaulei zināmo vārdu – Terēze. Pēc nosūtīšanas uz Indiju 1950.gadā Vatikāns viņai deva atļauju Žēlastības ordeņa dibināšanai, bet 1965.gadā pāvests Pāvils VI atļāva Terēzes vadītajai labdarības misijai sākt darbu arī ārpus Indijas.

1979.gadā māte Terēze saņēma Nobela Miera prēmiju, kuru ziedoja savas kustības patversmēm – viņa atteicās arī no Nobela prēmijas laureātu svinīgā mielasta, lūdzot, lai tam paredzētos līdzekļus atdotu viņas aprūpējamiem. Viņa nomira 1997.gadā 87 gadu vecumā Kolkatā.

Katoļu baznīcā, lai personu ieceltu svēto kārtā, nepieciešami divi «apstiprināti» brīnumi. Viens brīnums nepieciešams, lai apstiprinātu personas beatifikāciju - pasludināšanu par svētīgo jeb svētlaimīgo, bet iecelšanai svēto kārtā nepieciešami divi brīnumi.

2003.gadā pāvests Jānis Pāvils II māti Terēzi beatificēja ceremonijā, kuru Romā apmeklēja 300 tūkstoši cilvēku.

2002.gadā Vatikāns oficiāli atzina viņas pēc nāves pastrādātu brīnumu - 1998.gadā tika izdziedināta Bengālijas cilts sieviete Monika Besra, kurai bija vēdera audzējs. 2015.gadā Vatikāns atzina otro brīnumu - kādas Brazīlijas sievietes izdziedināšanu, kurai bija vairāki smadzeņu audzēji.

Lai gan māte Terēze ir pazīstama visā pasaulē kā žēlsirdības simbols, viņai netrūkst arī kritiķu, no kuriem daļa apsūdz viņu par politisko oportūnismu un kontracepcijas un abortu noraidīšanu, tādējādi jau tā grūtībās esošajiem liedzot iespēju izvairīties no nevēlamas grūtniecības. Tāpat bažas gadu gaitā ir radījušās Žēlastības ordeņa finanšu lietas un tā slimnīcu pretošanās moderno higiēnas metožu ieviešanai.

2007.gadā publicētās vēstules liecina, ka māte Terēze visas dzīves laikā ir piedzīvojusi vairākas ticības krīzes.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu