Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pakalniņas «Ausma» iekļauta 50 labāko Eiropas filmu sarakstā

Kinorežisore Laila Pakalniņa FOTO: Evija Trifanova / LETA

Eiropas Kinoakadēmija (EFA) publiskojusi šā gada 50 labāko pilnmetrāžas spēlfilmu sarakstu, no kura tiks izvēlēti pretendenti nominācijām Eiropas Kinoakadēmijas balvām vairākās kategorijās.

Sarakstā iekļauta arī režisores Lailas Pakalniņas spēlfilma «Ausma», un šī ir pirmā reize, kad Latvijas pilnmetrāžas spēlfilma nonākusi tik prestižas balvas pretendentu sarakstā, informēja Nacionālā Kino centra vecākā referente nozares informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Šāgada Eiropas labāko sarakstā iekļautas filmas no 33 valstīm, uzskatāmi demonstrējot Eiropas kinomākslas daudzveidību. Sarakstā ir vairākas filmas no pavasarī aizvadītā Kannu kinofestivāla konkursa skates, arī «Zelta palmas zara» ieguvēja, britu režisora Kena Louča filma «Es, Daniels Bleiks» («I, Daniel Blake»), kā arī Pedro Almodovara «Julieta», Pola Verhovena «Viņa» («Elle»), Kristiana Mungiu «Izlaidums» («Bacalaureat») un citas.

Pakalniņas veidotā «Ausma», kas ir Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums, šāgada EFA sarakstā ir vienīgā filma no Baltijas valstīm. Igauniju šajā kopražojumā pārstāv filmas montāžas režisors un līdzproducents, Pakalniņas ilggadējais domubiedrs Kaspars Kallass, bet no Polijas radošajā komandā ietilpst jau vairākos festivālos apbalvotais operators Voiteks Starons un kostīmu māksliniece Natālija Čečota.

Tuvākajās nedēļās vairāk nekā 3000 EFA biedru no visām Eiropas Savienības valstīm balsos par nominācijām kategorijās «Labākā filma», «Labākais režisors», «Labākā aktrise», «Labākais aktieris» un «Labākais scenārijs». Balvām nominēto filmu un profesionāļu saraksts tiks publiskots 5.novembrī Seviļas Starptautiskajā kinofestivālā Spānijā. Savukārt par balvām specifiskākās kinoprofesiju kategorijās - par labākajiem operatoriem, māksliniekiem, montāžas režisoriem, grima un kostīmu māksliniekiem, komponistiem un skaņu režisoriem - lems speciāla EFA žūrija septiņu profesionāļu sastāvā.

europeanfilmawards.eu

29. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana šogad notiks decembrī Polijas pilsētā Vroclavā, šāgada Eiropas kultūras galvaspilsētā.

Arī Rīga jau reiz ir uzņēmusi Eiropas Kinoakadēmijas gada grandiozāko ceremoniju - tas notika 2014.gada decembrī, bet neviena Latvijas filma godpilnajā 50 labāko sarakstā nebija iekļauta.

Režisorei Pakalniņai jau ir bijusi saistība ar EFA gada balvu procesiem - viņas dokumentālā filma «Leiputrija», kas tapa «Vides filmu studijā» kopā ar operatoru Māri Maskalānu, saņēma godpilno EFA nomināciju kā Eiropas labākā dokumentālā filma, bet spēles īsfilma «Uguns» kvalificējās nominācijai labāko īsfilmu kategorijā, saņemot galveno balvu Grimstadas festivālā Norvēģijā.

Savukārt 2012.gada Eiropas labāko filmu sacensībā savulaik iesaistījās Vladimira Leščova animācijas filma «Villa Antropoff», kas uzvarēja Krakovas īsfilmu festivālā. Latvijas kinovēsturē ir arī fakts, ka filma ne tikai nominēta šai balvai, bet to arī saņēmusi - klasiķa Ivara Selecka pilnmetrāžas dokumentālā filma «Šķērsiela» tika atzīta par Eiropas labāko dokumentālo filmu 1989.gadā un saņēma balvu, kuru tolaik sauca par «Fēliksu».

Uz augšu
Back