Latvija saņēmusi pirmo maksājumu par patvēruma meklētājiem

Ilustratīvs foto

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Latvija saņēmusi pirmo maksājumu no Eiropas Savienības (ES) par patvēruma meklētāju uzņemšanu no bēgļu nometnēm Grieķijā, Itālijā un Turcijā. Valsts kasē nonācis gandrīz miljons eiro - 996 000 eiro, piektdien vēstīja raidījums «LNT Ziņas».

ES dalībvalstis ir vienojušās, ka par katru cilvēku, kurš tiek pārvietots no bēgļu nometnēm Grieķijā un Itālijā, Brisele maksā 6000 eiro, bet 10 000 eiro - par cilvēku uzņemšanu no Turcijas nometnēm.

Taču Brisele maksājumus veic nevis par faktiski pārvietotajiem patvēruma meklētājiem, bet gan pēc speciālas formulas priekšmaksājumu veidā, ņemot vērā, cik daudz kopumā cilvēku dalībvalsts ir apņēmusies uzņemt.

Latvija divu gadu laikā plāno uzņemt 531 patvēruma meklētāju. Līdz ar to Latvija jau tagad ir saņēmusi apmēram divas reizes lielāku finansējumu, salīdzinot ar faktiski uzņemtajiem 69 patvēruma meklētājiem.

Kā norāda Iekšlietu ministrijā, šis finansējums ir paredzēts, lai segtu izdevumus par patvēruma meklētāju izmitināšanu un integrēšanu, bet pagaidām tas vēl nav ticis izmantots.

«Noslēguma finansējumu mēs saņemsim tad, kad būsim paziņojuši, cik faktiski personas ir pārvietotas. Šis finansējums šobrīd netiek izmantots. Šis finansējums ir ieskaitīts kā priekšfinansējums, un tālāk mēs to izmantosim atmaksu veikšanai valsts budžetā pēc faktiski veiktajiem izdevumiem,» skaidroja ministrijas Finanšu vadības departamenta direktore Larisa Tumaņana.

Otrs maksājums no Briseles tiks saņemts nākamgad. Ministrijā skaidro: ja Latvija būs uzņēmusi mazāku skaitu patvēruma meklētāju par plānoto, starpība būs jāatmaksā atpakaļ Briselei.

Kopumā no dažādiem ES fondiem tiek segta aptuveni trešā daļa no visiem izdevumiem, kas saistīti ar patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā.

Uz augšu