Pasaules Banka iesaka Latvijai ieviest progresīvo nodokli 19% zemajām, bet 29% lielajām algām

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pasaules Banka (PB) iesaka Latvijai ieviest darbaspēka nodokļu progresivitāti 19% zemajām, bet 29% lielajām algām, šorīt LNT raidījumā «900 sekundes» atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ministre stāstīja, ka PB pēc Latvijas nodokļu politikas sākotnējā izvērtējuma piedāvā ieviest progresivitāti darbaspēka nodokļos, pārskatīt atvieglojumus uzņēmumu ienākuma nodoklī (UIN), kā arī pārskatīt mikrozuņēmumu regulējumu.

Runājot par progresivitātes ieviešanu darbaspēka nodokļos, PB iesaka progresivitāti gradēt no 19% līdz 29% atkarībā no iedzīvotāju atalgojuma, proti, zemāku algu saņēmējiem zemāka procentu likme, turpretī lielāku algu saņēmējiem - augstāka.

PB ekspertu piedāvātais zemākais slieksnis progresivitātes ieviešanai ir 360 eiro, bet augstākais - 1300 eiro.
Diskusijas būs smagas, bet meklēsim Latvijai piemērotāko modeli,»
«PB iesaka arī pārskatīt UIN atvieglojumus, palielinot kapitāla nodokļus, lai izskaustu nodokļu optimizāciju.

Tāpat PB atzīst, ka

mikrouzņēmumu regulējums ir labs uzņēmējdarbības sākumposmā, tomēr šis režīms būtu jāpārskata, ja lielie uzņēmumi to izmanto nodokļu optimizācijas nolūkos.

PB ieskatā PVN likmes nav jāceļ, bet gan jāpārskata līdzšinējie atvieglojumi.

Jau ziņots, ka šā gada janvārī tika parakstīts līgums ar PB par Latvijas nodokļu politikas izvērtējumu. PB šo pētījumu veiks par 300 000 eiro.

PB šī gada laikā pārskatīs Latvijas pašreizējo nodokļu sistēmu no efektivitātes, konkurētspējas, ieņēmumu mobilizēšanas un taisnīguma viedokļa. Viens no pētāmajiem jautājumiem ir, kā samazināt augsto darbaspēka nodokļu slogu strādājošiem ar maziem ieņēmumiem.

PB secinājumus un ieteikumus paredzēts izmantot, gan sagatavojot Latvijas nodokļu politikas pamatnostādnes 2017.-2020.gadam, gan izstrādājot 2017.gada valsts budžetu.

PB pētījuma par Latvijas nodokļu politiku pirmās fāzes ziņojums būs jūnijā, bet noslēguma ziņojums plānots decembrī.

    Lasītākais šobrīd

    Uz augšu