Likteņdārzā rīkos saulgriežu pasākumu «Piedzīvo Jāņus!»

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pirmo reizi Likteņdārzā 18.jūnijā «Kokneses fonds» sadarbībā ar Kokneses kultūras nama folkloras kopu «Urgas» un citām lielākajām Latvijas folkloras kopām rīkos saulgriežu pasākumu «Piedzīvo Jāņus!», informēja «Kokneses fonda» sabiedrisko attiecību un mārketinga speciāliste Linda Peciņa.

Pasākums plānots kā Jāņu mācības. Radošu darbnīcu formā Likteņdārza viesi varēs iesaistīties dažādās aktivitātēs, lai apgūtu maģiskos Jāņu sagaidīšanas darbus un rituālus.

Vasaras saulgriežos ir visgarākā diena un visīsākā nakts. Latviešu kultūrā Jāņi ir vieni no gadskārtu svētkiem, kur spilgti jaušamas senās tradīcijas. Tas ir maģisks laiks. «Kokneses fonds» kopā ar folkloras kopām «Urgas», «Budēļi», «Dimzēns», «Aizezeres muzikanti» un citām šo maģisko atklāšanu vēlas iemācīt arī Likteņdārza viesiem, tāpēc 18.jūnijā no plkst. 12 līdz 18 ikviens būs gaidīts pasākumā «Piedzīvo Jāņus!».

Pasākumā Likteņdārza apmeklētājam būs iespēja iepazīt latvisko dzīvesziņu saulgriežu laikā. No plkst. 12 līdz 16 Jāņu mācības noritēs radošajās darbnīcās, kur aktīvi darboties aicinātas ir tieši ģimenes ar bērniem. Dienas gaitā tiks parādītas svarīgākās no Jāņu sagaidīšanas nodarbēm - vainagu pīšana, saulgriežu laika ticējumi, rituāli, līgotnes un danči. Sievas varēs mācīties siet sieru, vīri varēs apgūt, kā darināt lāpas, ugunsplostus un pūdeli. Bērniem mācīs rotaļas.

Tiks darināti Jāņu vārti, apgūtas saulgriežu laika pirts un skaistuma zinības. Noslēgumā, apvienojoties visām folkloras kopām, plkst. 16 tiks iedegta jāņuguns un viesi tiks aicināti uz sadancošanu.

Pasākuma dienā Likteņdārzā darbosies mājražotāju un amatnieku tirdziņš.

Lai rosīgi varētu iesaistīties vainagu pīšanā, dalībnieki aicināti līdzi ņemt savas Jāņu zāles vai ozolzaru pušķi vainagu darināšanai, kā arī linu vai kādu citu izturīgu diegu vainagu pīšanai. Līdzi ieteicams ņemt arī sedziņas, lai būtu ērta sēdēšana pļavā.

Likteņdārza īstenotāji priecāsies un novērtēs, ja saulgriežu pasākuma dalībnieki padomās arī par kādu ziedojumu dārzam - zemi Likteņdārza kalnam vai savu pelēko laukakmeni amfiteātra akmeņu krāvumam, kā arī ziedojumu par bruģakmeni sev un citiem draugiem.

Likteņdārza projekta īstenošanu vada nodibinājums «Kokneses fonds», un pirmie dārza darbi sākti 2008.gadā. Šogad plānots darbs pie autobusu, tehniskā transporta stāvvietas un amfiteātra. Likteņdārzs tiek veidots kā dāvana Latvijai tās 100 dzimšanas dienā, un katrs ir aicināts piedalīties tā tapšanā.

Uz augšu