Cik daudz pašmāju mūzikas atskaņo radio?

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Cik daudz pašmāju mūzikas atskaņo Rīgas radio?

FOTO: AFP/LETA

Kādu vakaru, braucot savā auto, nodomāju rūpīgi iziet cauri visiem radio, ko Rīgā (tieši Rīgā!) tver mans gluži parastais «Renault» rūpnieciski iebūvētais stacionārais radioaparāts. Saskaitīju veselas 25 (FM) raidošas frekvences!

Galvenokārt gan mani interesēja viens jautājums, proti, cik daudz pašmāju (gan latviešu, angļu, gan krievu mēlē) mūzikas skan mūsu radio. Kāds ir pašmāju mūzikas īpatsvars un cik no šīs pašmāju mūzikas ir sen pārbaudītas vērtības un cik ētera laiks tiek atvēlēts jaunām dziesmām? Vienmēr tomēr, iebraucot kādā svešā valstī, svešā pilsētā, ir interesanti paklausīties vietējos radio, tie zināmā mērā sniedz priekšstatu par konkrētās valsts mūziku, kultūru un valodu. Mums Rīgā (vismaz manā radiouztvērējā) šo priekšstatu veido veseli 25 radio.

Protams, šis nebūs nopietns akadēmisks pētījums, ne tuvu ... drīzāk mani pirmie iespaidi, aptuveni aprēķini par katru radio, par tā formātu, dziesmu izvēli u.tml. Iepriekš arī atvainojos par kādām faktoloģiskām neprecizitātēm.

Un tā, sāksim ar pirmo FM frekvenci:

1. 88,6 Jumor FM

Valoda: krievu Mūzika: Krievijas estrādes hiti

Šis radio ir Krievijā populārā kanāla Jumor FM 88,7 retranslācija. Programmā Krievijas estrāde, humora skeči, pozitīvas, smieklīgas ziņas. «Ti sočiņaješ ļubovj ... la la la,» ēterā vieglā deju ritmā dzied kāda Krievijas estrādes jaunā zvaigzne.

2. 89,2 SWH Rock

Valoda: - Mūzika: Ārzemju un pašmāju rokmūzikas hiti

Sākot ar šā gada 1.septembri, šī rokmūzikas radiostacija Latvijā ir mainījusi koncepciju - radiostacijas piedāvātais dienas programmas kodols tiek veidots no 70., 80. un 90. gadu populārākās rokmūzikas. Ēterā nedzirdam vairs arī dīdžeju balsis.

Labs palīgs izprast SWH Rock dziesmu atlasi ir radio mājas lapā publicētais pēdējo 50 atskaņoto dziesmu saraksts. Ļoti laba lieta, būtu lieliski, ja arī citas radiostacijas par to padomātu. Brīdī, kad pētīju šo sarakstu, gan neatradu nevienu pašmāju rokdziesmu, taču zinu, ka SWH Rock laiku pa laikam spēlē gan Fēliksu Ķiģeli, gan «Pienvedēja Piedzīvojumus» u.c. pašmāju māksliniekus. Acīmredzot procentuāli attiecība starp ārzemju un pašmāju mūziku varētu būt aptuveni šāda - ārzemju roks 98%, pašmāju roks - 2%.

3. 90,7 LR1

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un pašmāju mūzika

Ejam tālāk. Latvijas Radio 1 programmu pārsvarā veido dažādi autorraidījumi. Mūzikai atvēlēta sekundāra loma. Skan gan pašmāju jaunākie popmūzikas hiti, gan dažādu žanru ārzemju mūzika.

4. 91,5 LR2

Valoda: latviešu Mūzika: pašmāju pop un šlāgermūzika

Latvijas Radio 2 spēlē tikai pašmāju mūziku, jaucot vienā pleilistē vieglu popmūziku ar šlāgermūziku.

5. 91,9 Top Radio

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju un Krievijas pop un deju hiti

Radio džingli skan gan angļu, gan krievu mēlē. Vismaz brīvdienās, kad Scooter jaunāko hitu nomainīja Kristīnas Agileras dziesmas remikss un kāda popdziesma krievu valodā, radio skan bez dīdžeju balsīm. Darbadienās gan radio strādā veseli astoņi RJi, katrā ziņā ar šādu informāciju iespējams iepazīties radio mājas lapā.

6. 93,1 Naba

Valoda: latviešu Mūzika: pašmāju, Krievijas un ārzemju mūzika

Radio «Naba» spēlē dažādu žanru mūzikas ierakstus, uzsvaru liekot uz rokmūziku un eksperimentālajiem mūzikas žanriem. Liela loma atvēlēta arī pašmāju mūzikai, «Naba» ir, iespējams, vienīgā radiostacija, kur var dzirdēt jaunākos pašmāju (arī krievvalodīgo mākslinieku) eksperimentālās, elektroniskās, industriālās u.c. nekomerciālo žanru mūzikas ierakstus. Ārzemju mūzika 65%, pašmāju mūzika - 30%, Krievijas alternatīvās mūzikas hiti - 5%.

7. 93,9 Radio Baltkom

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju mūzika un Krievijas estrādes hiti

Baltkom radio daļu programmas veido Krievijas radio «Eho Moskvi», ziņas katru stundu arī krievu valodā gan atspoguļo tieši Latvijas notikumus. Mūzika - ārzemju fanks, džezs, hiphops...

8. 96,2 Russkoje Radio

Valoda: krievu Mūzika: Krievijas estrādes hiti

Radio reklāmas džingls - «Hiti Rossiji» liecina, ka šajā radio var dzirdēt tikai mūziku krievu valodā.

9. 96,8 Latviešu radio

Valoda: latviešu Mūzika: pašmāju pop un deju mūzika

Otrais radio (pirmais, protams, LR2), kas 24 stundas diennaktī atskaņo tikai dziesmas latviešu valodā - 100% latviešu mūzika. Ļoti daudz remiksu, daudz «Tumsas» un salīdzinoši maz roka un neatkarīgās mūzikas.

10. 97,3 QBS Jauniešu radio

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un pašmāju mūzika

Šo radio mans aparāts tvēra epizodiski, nav brīnums, jo tas raida no Jaunmārupes un tā programmu veido entuziastiski jaunieši. Visģeniālākais raidījums (tiesa, visus šā radio piedāvātos neesmu dzirdējis) ir divu meiteņu Līvas un Annas vadītais jaunumu almanahs «Nepareizā ģeimetrija». Šādu dzīvu, spontānu radio mums ļoti, ļoti pietrūkst.

11. 99,0 Radio Jurmala

Valoda: latviešu, krievu Mūzika: Krievijas un ārzemju hiti

Šis radio interesants ar to, ka džingli ir gan krieviski, gan latviski, savukārt mūzika pārsvarā ir krievu valodā (tikai vienreiz izdevās noķert «Modern Talking» dziesmu), bet ziņas latviski.

12. 99,5 Fit FM

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju mūzika

Šo radiostaciju klausījos īpaši ilgi cerībā sagaidīt kādu pašmāju melodiju, diemžēl vai nu man nepaveicās vai kādu citu iemeslu dēļ to tā arī nesagaidīju. Mūzikas formāta ziņā Fit FM, šķiet, balansē kaut kur pa vidu starp Radio Skonto un Star FM, lielāku uzsvaru liekot uz 1990. gadu klasiskajiem popmūzikas hitiem.

13. 100 Radio PIK

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju un Krievijas pop un deju hiti

Vēl viens radio krievu valodā - standarta mūzika, ziņas par aktualitātēm Latvijā.

14. 100,5 BBC

Valoda: angļu Mūzika: ārzemju mūzika

BBC World Service radio retranslācija.

15. 101 Capital FM

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un latviešu mūzika

Capital FM ēterā skan gan pavisam svaigi pasaules mūzikas hiti (Kanjes Vesta «Heartless» vēl nebiju nekur citur dzirdējis), gan pārbaudītas popmūzikas vērtības. Laiku pa laikam tiek atskaņoti arī pašmāju popmūzikas darbi.

16. 101,8 Latvijas Kristīgais Radio

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un latviešu kristīgā mūzika

Kristīgā mūzika ir mūzikas biznesa paralēlā pasaule ar savām superzvaigznēm un autoritātēm. Šajā radio iespējams dzirdēt arī vairākus pašmāju kristīgās mūzikas māksliniekus, pārsvarā gan dominē dziesmas angļu mēlē.

17. 102,7 Mix FM

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju, Krievijas un pašmāju krievu valodā izpildīti hiti

Viens no senākajiem krievu valodas radio spēlē ārzemju mūziku, Krievijas hitus, kā arī retu reizi atsevišķus pašmāju krievvalodīgos izpildītājus.

18. 103,2 Novoje Radio Lider FM

Valoda: krievu Mūzika: Krievijas hiti

Vēl viens Rīgas radio, kas raida mūziku tikai krievu valodā.

19. 103,7 LR3

Valoda: latviešu Mūzika: klasiskā mūzika, džezs

Radio nopietnās mūzikas cienītājiem.

20. 104,3 Eiropas Hitu Radio

Valoda: latviešu Mūzika: aktuālā ārzemju popmūzika

Eiropas Hitu Radio programmu galvenokārt veido aktuāli mūzikas lielvalstu topu hiti.

21. 105,2 Radio SWH

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un pašmāju mūzika

Radio SWH vieni no retajiem veiksmīgi balansē starp pašmāju mūzikas novitātēm un ārzemju mūzikas aktualitātēm. Līdzīgi kā SWH Rock, arī Radio SWH mājas lapā var iepazīties ar 50 pēdējām ēterā atskaņotajām dziesmām.

22. 105,7 Radio SWH+

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju, Krievijas un pašmāju krievu valodā izpildīti hiti

Ēterā pārsvarā dominē hiti krievu valodā, acīmredzot krievu valodā runājošā auditorija vairāk tomēr atzīst Krievijas estrādes māksliniekus. Retu reizi atskan kāds pašmāju izpildītājs.

23. 106,2 Star FM

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un pašmāju mūzika

Star FM balansē starp aktuāliem šā brīža popmūzikas hitiem, 80. gadu pop klasiku un atsevišķiem pašmāju izpildītājiem. Ārzemju un pašmāju dziesmu procentuālā attiecība aptuveni 70 pret 30.

24. 107,2 Skonto

Valoda: latviešu Mūzika: ārzemju un pašmāju popūzikas klasika

Viens no pirmajiem radio - spēlē 1980. gadu diskotēku klasiku - C.C.Catch, Blue System, šādu tādu rokmūzikas klasiku - Queen, Eltonu Džonu, brīžiem pleilistē iekļaujot arī kādu sen pārbaudītu pašmāju mūzikas pērli, tiesa, tā reti kad ir svaigāka par pieciem gadiem.

25. 107,7 LR4

Valoda: krievu Mūzika: ārzemju, Krievijas un pašmāju krievu valodā izpildīti hiti

Latvijas mūzika (krievu un latviešu) 15%, Krievijas izpildītāji 55%, ārzemju izpildītāji - 30%.

Tātad no Rīgā uztveramajām 25 radiostacijām 10 ir krievu valodā, viena angļu, viena translē bez dīdžeju balsīm un 13 ir latviešu valodā. Sanāk, ka latviski translē tikai aptuveni puse (nedaudz vairāk) no visām Rīgā dzirdamajām radiostacijām. Pašmāju mūzikas īpatsvars krievvalodīgajos radio ir visnotaļ niecīgs, proti, retu reizi kādu «Brainstorm», «A-Eiropas» vai «Fors» dziesmu atskaņo tikai 102,7 Mix FM, 105,7 Radio SWH+ vai 107,7 LR4.

Jāsaka, ka arī latviešu valodas raidstaciju viļņos pašmāju mūzikas īpatsvars ir visnotaļ neliels, dažādos radio tas balansē no 1 līdz 30%, izņēmums, protams, ir 96,8 Latviešu radio un LR2, kas spēlē tikai pašmāju mūziku. Tomēr ir arī latviski runājoši radio, kas pilnībā atteikušies no pašmāju dziesmām - 99,5 Fit FM, 104,3 Eiropas Hitu Radio.

Tā pavirši aprēķinot šo 25 radiostaciju kopējo raidlaiku, pašmāju mūzikai atvēlēti aptuveni 15%, bet mūzikai krievu valodā aptuveni 50%.

Interesanti, ka Rīgā latviski un krieviski runājošo iedzīvotāju attiecība ir aptuveni 50/50.

Secinājums viens - krievvalodīgie radioklausītāji biežāk izvēlas klausīties dziesmas krievu valodā, šo tendenci apstiprina visi krievvalodīgie radio, kas savā programmā būtisku ētera raidlaiku atvēl Krievijas estrādes mūzikai, savukārt latviski runājošā auditorija acīmredzot nemaz tik ļoti nevēlas dzirdēt pašmāju mūziķu radītos garadarbus, priekšroku dodot ārzemju mūzikas hitiem (to skaitā arī Krievijas).

Uz augšu