Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Mirusi dziedātāja Sezārija Evora

Sezārija Evora FOTO: TVNET

Sestdien, 17. decembrī, 70 gadu vecumā mirusi par baskājaino dīvu dēvētā kaboverdiešu dziedātāja Sezārija Evora (Cesária Évora), ziņo ārvalstu prese.

Jau ziņots, ka šogad veselības problēmu dēļ dziedātāja bija pavēstījusi par savas karjeras beigšanu.

Evora, kura pazīstama ar Kaboverdes tradicionālo dziesmu mornu izpildīšanu visā pasaulē, vairākkārt koncertējusi arī Rīgā.

Sezārija Evora (1941 -2011)

Evora dzimusi toreizējā Portugāles kolonijā Kaboverdē jeb Zaļā raga salās un jau agri zaudējusi tēvu. Savukārt viņas māte, cīnīdamās ar trūkumu, bija spiesta atdot meitu bāreņu patversmē. Tieši patversmes korī meitene atklāja savu dziedāšanas talantu un vēlāk to izmantoja, uzstājoties vietējos bāros. Ar tēvoča, ievērojama Kaboverdes mūziķa un dziesmu autora, atbalstu Evora ierakstīja savus pirmos albumus, pamazām kļūstot par Kaboverdes slavenību.

Tomēr, mainoties Kaboverdes politiskajai iekārtai un sagrūstot ekonomikai, arī Evoras karjerā iestājās pauze - viņa pameta mūziku, jo ar to vairs nespēja nopelnīt iztiku. Vēlāk šo laiku pati mūziķe nodēvējusi par tumšajiem gadiem.

Savukārt 80.gadu vidū Evora uzaicināta uzstāties Portugālē, kur viņu pamanīja Francijā dzīvojošs Kaboverdes izcelsmes mūziķis Žozē da Silva. Tieši viņa vadībā 1988.gadā Parīzē tika ierakstīts albums "La diva aux pieds nus" ("Baskājainā dīva"), padarot Evoru par starptautisku zvaigzni.

2008.gadā pēc koncerta Austrālijas pilsētā Melburnā viņa pārdzīvoja asinsizplūdumu smadzenēs un atgriezās Parīzē, lai atlabtu, tomēr viņa paspēja arī ierakstīt albumu "Nha Sentimento", kuru izdeva 2009.gadā. Kopumā karjeras laikā viņa ierakstījusi 11 studijas albumus un izdevusi vairākus koncertu ierakstus un dziesmu izlases.

Uz augšu
Back