Festivālā «Eiropas Ziemassvētki» koncertēs klavieru kvartets «Rix»

«Rix»

FOTO: publicitātes

Festivālā «Eiropas Ziemassvētki» 18.decembrī plkst.19 Rīgā, Mazajā ģildē, notiks klavieru kvarteta «Rix» pirmssvētku noskaņu koncerts «Ziemassvētki sveču gaismā», informēja «Latvijas koncertu» sabiedrisko attiecību vadītāja Rinta Bružēvica. Kvartets atskaņos Vīnes klasiķa Ludviga van Bēthovena, amerikāņu komponista Džona Heribsona un čehu komponista Jozefa Suka skaņdarbus.

«Rix» klavieru kvartetā muzicē pianists Jānis Maļeckis, vijolnieks Sandis Šteinbergs, altiste Ilze Kļava un čellists Reinis Birznieks.

Kā norādīja Bružēvica, koncertā varēs dzirdēt Bēthovena klavieru kvartetu, kura tapšanu iedvesmojis Volfganga Amadeja Mocarta kvintets, kas arī rakstīts tādam pašam atskaņotāju sastāvam.

Viens no atzītākajiem mūsdienu amerikāņu komponistiem Herbisons izglītību ieguvis elitārās mūzikas mācību iestādēs - Hārvarda Universitātē un Prinstonas Universitātē. Viņa skaņdarbs «November 19, 1828» saistīts ar romantisma laika komponistu Franci Šūbertu, kurš šo pasauli atstāja 1828.gada 19.novembrī. Komponists uzsvēris, ka skaņdarbs ir nevis nostalģiska kavēšanās atmiņās par Šūbertu un viņa laiku, bet gan cildinājums viņa devumam, kas aktuāls arī mūsdienās.

«Pirmajā daļā «Šūberts ienāk nākamajā pasaulē» (it kā sākas Šūberta otrā dzīve) trīs reizes dzirdamas nāves fanfaras. Šūberts sāk savu ceļojumu skaņu pavadībā, kas nav viņa mūzika, bet nav arī pretrunā ar to. Otrajā daļā, kur Šūberts nonāk spoguļu zālē, arī mūzika viņam skan iepriekš nedzirdēti. Trešās daļas rondo sākumā dzirdams vienīgais fragments šajā skaņdarbā, ko Šūberts pats sacerējis savas «pirmās» dzīves laikā. Ceturtajā daļā Šūberts atkal pievēršas fūgai par tēmu «S-C-H-U-B-E-R-T», ko viņam ieteica darīt teorētiķis Sehters. Īsi pirms nāves komponists gāja pie viņa konsultēties par fūgas tonālā plāna risinājumiem. Saprotot, ka nevar Šūbertam neko iemācīt, Sehters viņam lika uzrakstīt fūgu, kur tēma būtu viņa paša uzvārda atspoguļojums mūzikā. Šūberts gan nepaspēja šo uzdevumu veikt, jo nomira nedēļu vēlāk,» par skaņdarbu stāstījis komponists.

Čehijas nacionālo kolorītu varēs izbaudīt Suka mūzikā. Klavieru kvartets op.1 tapis Suka daiļrades sākumā - 1891.gadā. Tas veltīts Antonīnam Dvoržākam, kurš arī savā daiļradē pievērsās klavieru kvarteta žanram.

«Rix» klavieru kvartets dibināts 1993.gadā, kad altiste Kļava, čellists Birznieks un vijolnieks Šteinbergs satikās profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem kaldināja pārliecību, ka savi mūziķa talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību.

Gūstot atzinību un ievērību, kvartets uzstājies Latvijā, Skandināvijā un Čehijā. 2004.gadā kameransamblis saņēmis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā - Lielo mūzikas balvu kā apliecinājumu savai muzikāli inteliģentajai un izcilajai spēles mākslai. 2006.gadā «Rix» klavieru kvartets devies koncertturnejā uz ASV.

Kvarteta mūziķu pamatdarbs ir pazīstamos Eiropas orķestros, taču vismaz pāris reizes gadā viņi satiekas Rīgā, lai iestudētu, atskaņotu un ierakstītu daudzveidīgas koncertprogrammas. Ansambļa repertuārā ir speciāli tam veltīti skaņdarbi, kā arī pasaules klasiskās mūzikas pērles - kvarteti, trio un sonātes.

«Rix» klavieru kvartets ieskaņojis trīs ierakstu albumus - Olivjē Mesiāna «Kvartetu laika galam» 1999.gadā, Pētera Vaska un Tālivalža Ķeniņa klavieru kvartetus 2003.gadā, kā arī albumu ar Riharda Štrausa, Johannesa Brāmsa un Kamila Sensānsa skaņdarbiem klavieru kvartetam 2008.gadā.

Biļetes uz koncertu pieejamas «Biļešu paradīzes» kasēs.

Uz augšu